Jeseň v kuchyni: FARBY, ktoré hrajú zdravím

RNDR. BARBARA SVIEŽENÁ, PHD. | 28. október 2021
Jesenná zelenina

Jeseň ním v svojich daroch múdro poskytuje všetky ochranné faktory, ktoré nás majú ochrániť pred dlhou zimou a menším výberom čerstvých živín.

Dominujúca škála farebnosti je červená, oranžová, žltá, bordová či fialová – potvrdzujúca prítomnosť prepotrebných antioxidantov a fytonutrientov.

Poďme sa pozrieť bližšie na to, prečo preferovať domácu úrodu pred čímkoľvek iným a exotickým.

Sezóna a región?

V mediálnej búrke odporúčaní o správnej výžive sa nám niekedy stane, že zabúdame, kým a kde sme. Chceme vyskúšať to nové, trendové, čo najviac sa pohrať s pestrosťou, ochutnať aj exotiku, vymeniť jogurt za kokosovú pochúťku a hlavne dať si jahody aj v zime...

Naše prastaré genetické kódy však hovoria jasnou rečou. Sme najlepšie prispôsobení priestoru, na ktorý sú viazaní aj naši predkovia. Nemusíme teraz nostalgicky spomínať na makové buchty od starej mamy (ktorá, mimochodom, asi tiež veľkú časť života prežila v paneláku a učila sa používať margaríny). Stačí si uvedomiť, aké plody a v akom ročnom období prirodzene dozrievajú v našom širšom okolí napríklad strednej Európy. A presne tam by mal byť náš fokus, pri hľadaní tej najsprávnejšej cesty k stravovaniu aj našich detí pre plnú podporu ich zdravia. S príchodom a postupom jesene síce svieti menej slniečka vonku, ale o to viac žltej a oranžovej môže vyžarovať z našich kuchýň.

jeseň a jej plody

Jesenné farby zdravia

Rôzne druhy zeleniny majú v sebe rôzne látky. Sú nositeľmi fytonutrientov so zložitými názvami, ktoré nám prinášajú obrovské benefity. V rôznych bunkách nášho tela máme špecifické receptory na zachytávanie týchto malých signálnych molekúl – a tie potom spúšťajú špecifické reakcie. Jeseň v sebe ukrýva farebnosť dozrievajúcich plodov, s dominujúcimi žiarivými žlto-oranžovo-červenými farbami. 

Červené plody sú bohaté na lykopén s výrazne antioxidačnými a regeneračnými účinkami. Oranžové a žlté obsahujú zvyčajne vysoké množstvo vitamínu C, a karotenoidov ako je luteín, beta-karotén a zeaxantín. Sú jedinečné v účinkoch na správnu funkciu zraku, ale aj kože a pokožky, zdravie ciev, pečene a hlavne imunity. 

Fialová reprezentuje armádu molekúl pôsobiacich protizápalovo. Účinné sú najmä antokyány, ako je delfinidín, kyanidín a malvidín. Tak a teraz si zložité názvy pretavme do konkrétnych plodín. Patria sem dary jesene ako: tekvice, batáty, mrkva, červená repa, červená kapusta a mnohé ďalšie. Výhodou je, že práve tieto plody budú patriť medzi tie obľúbenejšie u vašich detí. Podľa psychologických výskumov totiž deti preferujú farby pripomínajúce ich hračky, teda žiarivé a slnečné farby jesene. Rozhodne viac ako smutnú hnedú, nevýraznú bielu či zelenú! 

TIPY na (z)jedenie zeleniny
Prečítajte si tiež:

TIPY na (z)jedenie zeleniny

Sladké zemiaky

Batáty môžu byť právom považované za superpotravinu. Patria medzi najzdravšie zeleniny na svete, dokonca NASA si ich vybrala na použitie pri ďalších vesmírnych misiách! Zahrajte sa s dieťaťom na kozmonautov a vydajte sa na takúto misiu! V pomere ceny a množstva živín sú batáty nedostihnuteľné! Čím intenzívnejšia farba, tým lepšie. Ak preferujete obyčajné zemiaky, vyberajte si tie s ružovým alebo až fialovým sfarbením. Farebnosť je zárukou protizápalových a regeneračných vlastností nositeľa.

Červená repa (cvikla)

Absolútny jesenný hit, ktorý kedysi ľudia obetovali bohom. Táto superpotravina sa dá pripraviť na množstvo spôsobov, je nenáročná a cenovo dostupná. Je najbohatším zdrojom kremíka, prirodzeným zdrojom nehémového železa, draslíka ale aj vitamínov skupiny B a mnohých ďalších. Podporuje imunitu, činnosť pečene, detoxikáciu a celkovo regeneráciu. V pečenej forme je neodolateľne sladká a príťažlivá.

Tekvica

Nie je len haloweenskou ozdobou. Ctí ju nesmierne množstvo podôb a odrôd, ktoré sa líšia tvarom, veľkosťou, zafarbením, chuťou aj vôňou. Popredné miesto zaujíma tekvica hokkaido. Aj keď máme preferovať naše odrody, táto oranžová delikatesa je nesmierne príťažlivá aj pre deti svojou nádhernou zamatovou chuťou. Šupku vôbec nemusíte lúpať, lebo pri tepelnej úprave pomerne rýchlo zmäkne a je cenným zdrojov živín. 

Mrkva

Nenahraditeľný a extra lacný zdroj karotenoidov. Aj keby ste každý deň pridávali mrkvu do polievky, nemôžete to prehnať! Nezabúdajme, že tento vzácny prekurzor vitamínu A sa správne vstrebáva len vďaka tukom. Preto do akýchkoľvek pokrmov s mrkvou vždy pridajte aspoň kvapku oleja či masla. Mrkva je rozhodne cennejšia varená ako surová. Ak ju uskladňujete, je dôležité odrezať vňať, pretože tá odoberá živiny z koreňa. Niekedy doprajte deťom mrkvu v tekutej forme, teda ako šťavu. Je to skvelý refresh pre imunitný systém.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: