Režim bábätka: Potreba kŕmenia a spánku sú kľúčové v režime dieťaťa
Neviete, ako dosiahnuť, aby bábätko malo nejaký režim a vy by ste si ako-tak mohli naplánovať deň? Poradíme vám!
Ak zvažujete, že s režimom začnete, osvojte si pár odporúčaní, ktoré by vám mohli pomôcť.
Kedy začať budovať režim pri starostlivosti o bábätko?
Netrvajte na pravidlách za každú cenu
Pri prvom dieťati systém funguje, pri druhom nemusí
Ako spoznáme, že je dieťa unavené a malo by ísť spať?
Ako pri budovaní režimu postupovať pri náročnom dieťati
Vy vytváraní systému sa obrňte trpezlivosťou a jednotnosťou
Pre vytváranie režimu je dôležité pokojné bruško a pokojný spánok
Isté je, že deti nedokážu automaticky prespať celú noc. Musia sa to naučiť a mať pre to vytvorené vhodné podmienky. Často sa budia z rôznych dôvodov, napr. potrebujú cítiť blízkosť mamy, ich spánok je priľahký, pretože sa dosť vyspali cez deň, sú hladné.
Mamičky, ktoré dojčia, môžu tieto potreby podľa požiadaviek dieťaťa napĺňať aj v noci prikladaním bábätka. Dieťa totiž neprahne len po mliečku, ale aj po dotyku a blízkosti.
Prečo sa bábätká v noci budia? Častejšie budenie je forma ochrany
Čo však u detí, kde dojčenie z rôznych dôvodov nie je možné?
Nočné kŕmenie je dôležité pre bábätká až približne do 6. mesiaca veku. Zavádzaním príkrmov, ale aj čoraz väčším repertoárom pohybových možností dieťaťa sa tento proces upravuje natoľko, že niektoré detičky potrebujú v noci zasýtiť čoraz menej, iným naopak apetít nechýba ani v noci.
Slovo odborníka k téme budovania režimu bábätka
Dieťatko nemá po narodení žiaden režim a ani nie je možné hneď nejaký režim zavádzať. Práve v tom sa často robí chyba, že sa mamičky (aj pod vplyvom ľudí z okolia) snažia dieťatku určiť nejaké intervaly kŕmenia a potom sa stáva, že sa dojčenie riadne nerozvinie a dieťatko je prevedené na umelú výživu. Tvorba režimu je proces, kde sú hlavnými aktérmi dieťatko a mamička. Obaja sa navzájom spoznávajú a obaja do tohto procesu prinášajú svoj vklad. Ten je daný ich povahou, temperamentom, trpezlivosťou.
Pre tvorbu režimu sú veľmi dôležité mnohé veci, ale za najdôležitejšiu považujem kontakt medzi dieťaťom a matkou, ktorý by mal byť hlavne v prvých dňoch a týždňoch života dieťatka dvadsať štyri hodín denne. Len tak sa mamička naučí adekvátne reagovať na potreby dieťatka, rozpoznáva jeho plač podľa príčiny, vidí, kedy chce spinkať, kedy papať, kedy ho bolí bruško, či sa nevie vykakať.
Režim samozrejme súvisí aj s celkovou atmosférou v rodine, v okolí dieťatka, so spôsobom života rodiny. K vytváraniu režimu patria aj určité rituály (napríklad ukladanie k spánku po kúpeli). Postupné vytváranie určitej pravidelnosti a stereotypov pri starostlivosti o dieťa považujem za veľmi dôležité pre jeho správny vývoj.
Vždy však prihliadame na potreby dieťaťa (nič nerobíme nasilu a proti jeho vôli). Režim dieťaťa si vyžaduje určitú disciplínu matky, ale aj oboch rodičov. Ak chceme režim vytvoriť, musíme ho hlavne sami dodržiavať a snažiť sa o čo najmenšie výkyvy. Podľa toho riadime aj vlastný program. Mnohým deťom sa režim naruší aj zmenou prostredia, cestovaním. Ak vidíme, že je dieťatko na tieto zmeny citlivé, vyhýbame sa im.
Lekárka radí: Štvrtý trimester je pre bábätko aj pre mamu dôležitým obdobím
Pomôcť bábätku zorientovať sa v jeho prirodzenom biorytme – to je pointa zavádzania režimu
Snaha o „poriadok“ by však nemala ísť na úkor lásky a citových potrieb dieťaťa. Čo z toho, ak bude vaše bábo jesť a zaspávať v pravidelnom čase, ak vás to bude stáť množstvo síl a energie, bez úsmevu a prejavenej radosti. A tak, milí rodičia, držte sa hesla: „Spokojní rodičia, spokojné dieťa".
Téme spánku sa venujeme aj v KLUBE MAMA a ja. Pozrite si videá s odborníčkou, spánkovou antropologičkou, Mgr. et Bc. Lenkou Medvecovou Tinkovou.