Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • 2 roky, vyvoj

    , Autor: Len jana

    Dobrý deň, mám chlapčeka - 2r.2mesiace.
    Narodil sa predčasne (o 1 mesiac skôr ). Od narodenia bol preto sledovaný - neurológ, nefrolog... Do cca 1r.-kedy neurologička vyhodnotila, že ide trošičku pozadu(prevracanie sa, dvihanie, štvornožkovanie) ale pekne napreduje.
    Presne ako povedala, všetko fyzické dobehol vždy o mesiac, dva po ostatnich deťoch.
    Súčasnosť - viem, porovnávať sa nemá.. Každé dieťa je iné. ALE... Ako mamine mi nejde nevšimnúť si, že...
    -nerozprava.. vôbec.. Ešte tak polroka dozadu bolo mama, tata... Teraz je všetko tata (hlavne keď ho vidí na fotke).
    -nechce napodobňovať zvieratká (zopakuje asi len 3, ktoré sa mu najviac páčia ). Napríklad byčka-lebo sme ho chovali. Vtedy mi ho našiel aj medzi umelými zvieratkami a doniesol.
    -slová nechce opakovať vôbec... Snažím sa komentovať všetko čo robíme, na konci dňa ma už ústa bolia.. Zvolil si svoju formu komunikácie - keď niečo chce, zoberie ma za ruku a dovedie k danej veci. Keď chce ísť von, bud ma dovedie k dverám, alebo donesie topánky.
    Keď periem, a poviem vylož mi práčku - pochopí urobí. Keď poviem ideme zavesiť pradlo, podáva mi ho.
    Keď ho oslovím menom-nezáujem. Keď k tomu doplním požiadavky - napr. dones papučky, donesie.
    O hračky javí záujem sem tam-niekedy sa mi uhra aj polhodinu v kuse- stavia veže podľa veľkosti, hra sa s legom, číta tvrdé knihy a blaboce si pri tom, alebo listuje moje kuchárske.. Alebo-v poslednej dobe len bezcieľne behá, stále by sa len bláznil a bol na rukách, taky maznavy.
    Najväčšia zábava je preňho otváranie skriniek a zásuviek, vyberanie vecí a buchanie dvierkami.
    A teraz čerešnička - keďže sa tomu vyhnúť ťažko, lebo ostatné deti majú... Skúsila som zaujať jeho pozornosť tabletom. Nešlo mi o to, zbaviť sa dieťaťa... Hľadala som skôr spôsob, ako ho namotivovat k reči (mamičky odporučili

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ale nenapísali ste, či ho tablet zaujal. Ale sama viete, že to nebolo dobré rozhodnutie. Nerobte to. podľa toho čo popisujete, je chlapček úplne v poriadku a primerane sa správa na svoj vek.
    Vývin reči je u každého iný. Komunikujte, rozprávajte a do 24 mesiacov počkajte. predpokladám, že nie ste vegetariáni ani vegáni. Ak sa nerozhovorí, treba po druhom roku vyhľadať lekára a problém riešiť.
    Je dobré sa opýtať rodičov, kedy ste začali rozprávať vy a váš manžel.