Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Posadenie sa

    , Autor: franulka

    Dobrý deň, dcérka bude mať za chvíľu 6 mesiacov. Z chrbatika na bruško sa pekne pretaca, naspat na chrbatik jej to ešte nejde. No posledné dva dni sa začala pri ľahu na chrbatiku dvíhať ako ked sa robia brusaky a takto sa chcela posadiť. Je to v poriadku, alebo je potrebne návšteva nejakého špecialistu napr. Ortopéda? Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dieťatko sa správa úplne prirodzene a štandardne. To, že sa nepretáča z bruška na chrbátik nie je problém, je to v zásade pasívny pohyb a keď bude chcieť prekútáľa sa. Dôležité je, že sa už pprevracia z chrbátika na bruško.
    To, že dvíha hlavičku od podložky nie je preto, že sa chce posadiť ale preto, že sa jej to podarí a že sa jej to páči a prišla na to, že sa to dá. Niektoré deti to robia niektoré nie. Netreba ju v tom nijako podporovať ale ani jej v tom brániť. Psadzovať sa sama bude až vtedy, keď začne loziť po štyroch a z tejto polohy sa bokom posadí.
    Určite nepotrebujete žiadne odborn= vyšetrenie