Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Čudné správanie dcéry

    , Autor: zuzib1

    Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 13- mesačnej dcéry. Dcéra sa narodila v 34. tt, ja som prekonala preklamsiu, 2 dni bola na podpornom kyslíku, inak doteraz nebola chorá. Problém, ktorý sa objavil už pred cca 5 mesiacmi je taký, že keď dcéru posadíme do kočíka, strašne sa vypína, zviera rúčky v pasť, hlavu dá nabok, príp. ju zakláňa, napína aj nožičky....Je celkovo taká akoby v kŕči. Ked ju oslovíme, príp. ju niečo zaujme, tak to prestane robiť. Mysleli sme si, že neznaša kočík, nepáči sa jej tam, tak sme jej kúpili trojkolku, ktorá ma takú tyč rodičovskú a tak ju tlačíme, ale to isté robí aj tam. Toto isté robí aj v jedálenskej stoličke, takže tam ju nemožeme kŕmiť. Spomínala som to aj detskej doktorke, ale ta skonštatovala, že to nie je nejaký problém, že dcéra je ešte maličká. Dcéra štvornožkuje od 9. mesiaca, ešte nechodí, iba okolo nábytku, nikdy sme ju nedávali predčasne sedieť, necvičila Vojtovku... Inak tieto stavy nemá nikdy ked štvornozkuje alebo sa hrá, alebo ju máme na rukách, robí to len ked ju posadíme do kočíka, do trojkolky.... Kočíka sa určite neboji, každý deň chodíme von, ale nás to dosť trápi. Ked ma tieto stavy, tak ju vyberieme z kočíka a ukludní sa. Čo si o tom myslíte? Aké vyšetrenie je potrebné? Neurologické? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ja by som ju určite poslala na neurologické vyšetrenie. Dnes je možné tento stav nafilmovať na mobil, bolo by dobré ho lekárovi ukázať. Krče to nie sú v zmylse epileptickcýh, lebo to by bola v bezvedomí. Keď sa to však opakuje za určitých okolností, určite je potrebné sa na to bližšie pozrieť.