Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • 3 mesačné bábo prestalo blabotať

    , Autor:

    Dobrý deň,
    mám trojmesačnú dcérku, už keď mala mesia a pol začala blabotať: aguu, rrrr, o teraz to zrazu prestalo. Už celá rodina z nej dolujeme nejaké písmenká a nič, stále robí jazýčkom, cmuká, ako keby jej jazýček zavadzal. Vždy keď niečo chce povedať, snaží sa a nakoniec si cumle jazyk a cmuká s perami. Môže mať nejaký zápal v ústočkách?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Keby mala zápal v ústočkách spozorovali by ste veľmi červené sliznice alebo biele povláčiky na sliznici dutiny ústnej. V tomto veku sa zvyšue tvorba slín, takže dieťatko má niekedy problém ich pehltnúť, aj sa zakucká. Jazýček je možno jej objav práve, vidí, že s ním môže pohybovať. Treba dieťatko sledovť, či sa vracia džavotanie a ak by ste videli naozaj nejaký útlm vo vývine, v poradne o tom treba informovať lekára.