Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,479 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Z dovodu cerpania DOVOLENKY
je poradna UZANKNUTA

 • chodenie

  , Autor: katline

  Dobrź deň.Moj syn bude mať onedlho 18.mesiacov,nechce chodit.Je anemický.Popri nabytku chodi,aj sa chvilu udrzi bez opory na nohach ale nechce urobit krociky.vzdy si klakne.Dakujem za radu

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Býva to v tomto veku, dieťatko saakob bálo chodiť. Neviem ako je na tom s ostatnými prejavmi psychomotorického vývinu, ale ak komunikuje, rozpráva jednotlivé slová, hrá sa s hračkami, stavia kocky, vkladá predmety do iných predmetov. Kocky do kýblika/ tak je možné, že začne chodiť neskôr. V každom prípade je potrebné stav hodnotiť s detským lekárom.

Podobné otázky

 • Stavanie na nohy

  , Autor: petra-michalcova

  Dobrý deň chcem sa spýtať... Naš malý ma 6 mesiacov, po štyroch lóží asi od 4 mesiacov a teraz ako je na štyroch tak zdvihne ručičku a zachytí sa o gauč a s ručička i sa vystvera a potom chodí popri gauči trocha.. Ale sadnúť si ešte stále nevie... Nie je to moc skoro na chodenie nemôže sa mu niečo poškodiť?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak nijakým spôsobom nepodporujete umelo / teda umiestnením do chodítka, držaním za ručičiky, aby chodil/ chôdzu a jeho to jeho spontánna aktivita, nemôžete tomu zabrániť. Je to jeho spontánna aktivita , treba ho nechať , je na to už pripravený. Nie je to bežné v tomto roku ale vidíme to občas a nie je dôležité tomu brániť ale ani to podporovať.

 • V 11. mesiacoch ešte neštvornožkuje

  , Autor: zuzkav-2

  Syn bude mať o týždeň 11 mesiacov. Zatiaľ sa ešte nestavia na nožičky ani neštvornožkuje. Pretáčať na bruško a opačne sa začal v 7. mesiaci, potom sa do desiatich mesiacov kotúľal a v 10. mesiaci sa začal plaziť. Vie sedieť bez opory, asi dvakrát sa už sám posadil zo šikmého sedu (dal sa na bok a rukami sa vytlačil do sedu). Už približne od pol roka vie preložiť hračku z jednej do druhej ruky - všetko čo zoberie do rúk si šikovne obracia v rukách a obzerá, asi od 8. mesiacov vie chytať predmety medzi palec a ukazovák (zbiera smietky zo zeme). Bľaboce a zdvojuje slabiky asi od pol roka. Keď má náladu, tak na výzvu vie zakývať, podať ruku na servus (toto sme ho ani neučili), robiť "baran baran buc", otáčať stránky v knihe (ale to mu musím stránku trošku nadvihnúť, lebo ich ešte nevie sám oddeliť), keď hrá hudba, tak si začne hmkať ako keby spieval.
  Už niekoľko mesiacov mu čítam detské knihy, ukazujem zvieratká, ukazujem kde majú očko aj kde má syn očko, ale to ešte nevie ukázať.
  Keď sa ešte nevedel pretáčať na bruško, tak som sa ho snažila kadejako motivovať hračkami, ale keď na hračku nedočiahol, tak o ňu stratil záujem a zobral si takú, na ktorú dočiahol bez toho, aby sa musel pretočiť. Príde mi to tak, že robí iba to čo chce, čo sa mu páči.
  Švagrovci lekári (ale nie sú pediatri) ma presviedčajú aby som s nim išla k neurológovi, pretože podľa nich nevie to čo deti v jeho veku. Neviem, či mám dať na ich názor, pretože oni u svojich detí všetko urýchľovali - pasívne ich posadzovali, stavali na nohy, šlabikár museli vedieť ešte pred nástupom do školy. Moja pediatrička si myslí, že vyšetrenie u neurológa nie je potrebné, že neurológovia berú všetko "tabuľkovo", že ma možno pošlú na nejaké cvičenie. Ale povedala, keďže ja so synom aj tak cvičím (kurzy babyfit - cvičenie na podložke, na fitlopte), že podľa nej to stačí. Že on má svoje tempo.
  Chcem vás poprosiť o názor, či je podľa vás potrebné vyšetrenie u neurológa.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Podľa vašich informácií sa prikláňam k názoru vašej pediatičky, že žiadne vyšetenie nie je potrebné. Vývoj každého dieťaťa je individuálny a určité hodnoty alebo míľniky vo vývoji sú orientačné a nie vetky deti idú presne podľa nich. Samozrjem sú určité známky, kedy je potrebné podrobnejšie vyšetrenie a samozjeme aj liečba, ale podľa vašich inmformácií to nie je prípad vášho synčeka. Len by som v žiadnom prípade neforsírovala chôdzu/ žadne stavanie na ožky, chodenie za učičky nad hlavou a už vôbec nie chodítko!

 • vozik na tlacenie pre dieta

  , Autor: sommama

  Dobry den, obraciam sa na Vas opät s prosbou o pomoc. Syn mal nedavno jeden rok, obchadza nabytok, zatial bez opory nestoji. Babka mu kupila k narodeninam taky ten vozik na chodenie, ktory pred sebou tlaci a akoze mu to pomaha v chodzi. Ja tymto veciam neverim a poziadala som svoju mamu nech to v obchode vymeni za nieco ine, no ona ze nie, ze mu to pomoze, ze nebude vzdy len chodit okolo nabytku, ze nech chodi aj dopredu a tak. Viem ze klasicke chodanky v tvare pavuka su skodlive, ale su take skodlive aj tieto voziky na tlacenie? Mam trvat na svojom a dar odmietat alebo ho prijat? A ak ho znova odmietnem, mozete mi napisat nejake argumenty proti nakolko ja ako laik sa neviem branit voci takymto utokom starsich generacii.

  Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Taký vozík na podporu chodenie nie je problém, nie je to chodítko, dieťatko to len drží, aby získalo rovnováhu. Je to ako starí ľudia, keď nie sú dostatočne stabilní a majú podobný vozík. problém je, že niekedy dieťaťu ten vozík akoby uteká, nestíha za ním bežkať a môže spadnúť. preto je potrebné byť opatrný a sledovať dieťa pri tlačení vozíka, byť stále na blízku, keby sa vozítko rozbehlo a dieťa za ním akoby nestíha.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: