Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,479 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Z dovodu cerpania DOVOLENKY
je poradna UZANKNUTA

 • V 11. mesiacoch ešte neštvornožkuje

  , Autor: zuzkav-2

  Syn bude mať o týždeň 11 mesiacov. Zatiaľ sa ešte nestavia na nožičky ani neštvornožkuje. Pretáčať na bruško a opačne sa začal v 7. mesiaci, potom sa do desiatich mesiacov kotúľal a v 10. mesiaci sa začal plaziť. Vie sedieť bez opory, asi dvakrát sa už sám posadil zo šikmého sedu (dal sa na bok a rukami sa vytlačil do sedu). Už približne od pol roka vie preložiť hračku z jednej do druhej ruky - všetko čo zoberie do rúk si šikovne obracia v rukách a obzerá, asi od 8. mesiacov vie chytať predmety medzi palec a ukazovák (zbiera smietky zo zeme). Bľaboce a zdvojuje slabiky asi od pol roka. Keď má náladu, tak na výzvu vie zakývať, podať ruku na servus (toto sme ho ani neučili), robiť "baran baran buc", otáčať stránky v knihe (ale to mu musím stránku trošku nadvihnúť, lebo ich ešte nevie sám oddeliť), keď hrá hudba, tak si začne hmkať ako keby spieval.
  Už niekoľko mesiacov mu čítam detské knihy, ukazujem zvieratká, ukazujem kde majú očko aj kde má syn očko, ale to ešte nevie ukázať.
  Keď sa ešte nevedel pretáčať na bruško, tak som sa ho snažila kadejako motivovať hračkami, ale keď na hračku nedočiahol, tak o ňu stratil záujem a zobral si takú, na ktorú dočiahol bez toho, aby sa musel pretočiť. Príde mi to tak, že robí iba to čo chce, čo sa mu páči.
  Švagrovci lekári (ale nie sú pediatri) ma presviedčajú aby som s nim išla k neurológovi, pretože podľa nich nevie to čo deti v jeho veku. Neviem, či mám dať na ich názor, pretože oni u svojich detí všetko urýchľovali - pasívne ich posadzovali, stavali na nohy, šlabikár museli vedieť ešte pred nástupom do školy. Moja pediatrička si myslí, že vyšetrenie u neurológa nie je potrebné, že neurológovia berú všetko "tabuľkovo", že ma možno pošlú na nejaké cvičenie. Ale povedala, keďže ja so synom aj tak cvičím (kurzy babyfit - cvičenie na podložke, na fitlopte), že podľa nej to stačí. Že on má svoje tempo.
  Chcem vás poprosiť o názor, či je podľa vás potrebné vyšetrenie u neurológa.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Podľa vašich informácií sa prikláňam k názoru vašej pediatičky, že žiadne vyšetenie nie je potrebné. Vývoj každého dieťaťa je individuálny a určité hodnoty alebo míľniky vo vývoji sú orientačné a nie vetky deti idú presne podľa nich. Samozrjem sú určité známky, kedy je potrebné podrobnejšie vyšetrenie a samozjeme aj liečba, ale podľa vašich inmformácií to nie je prípad vášho synčeka. Len by som v žiadnom prípade neforsírovala chôdzu/ žadne stavanie na ožky, chodenie za učičky nad hlavou a už vôbec nie chodítko!

Podobné otázky

 • Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  ako som napísala, tak si to myslím aj po tomto doplnení. Nezabudnite, že aby mohol liezť, musí mať medi kolienom a podložkou odpor. To znamená nemôže loziť po hladkom povrchu, musí mať buď na podložke koberec / pevný, nesmie s pod ním hýbať alebo na punčoškách protišmykové kolienka/.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: