Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Plac dietata u lekara a pri cudzich ludoch

    , Autor: dana123

    Dobry den, syn ide mat rok a od 7 mesiacov strasne place u lekarky, staci len ked vojdeme do cakarne, tak zacne plakat. Place pocas celeho vysetrenia a vobec nechce spolupracovat, ked sa ho snazi lekarka vysetrit. Z tohto dovodu nas poslala na neurologiu, pretoze jej nechcel ukazat stvornozkovanie. Vertikulaciu aj chodzu s mojou pomocou jej ukazal. Maly si sam sadne, pred tyzdnom zacal stvornozkovat, dviha sa na kolienka, do stoja zatial nie. Moja otazka je, ci naozaj zaostava v motorickom vyvine a ci je mozne nejako predist jeho placu. Taktiez zacne plakat pri stretnuti s cudzimi ludmi, alebo ludmi ktorych dlhsie nevidel. Celkovo je bojazlivy a ked zacne plakat, uz ma nepocuva a nereaguje na moje utisovanie. Dakujem vopred za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nemôžem zhodnotiť, či dieťa potrebuje neuroloické vyšetrenie, pretože som ho nevyšetroval.
    Faktom je, že deti plačú pri stretnutí s cudzími ľuďmi a tento stav nastáva práve okolo siedmeho mesiaca, trvá to rôzne, niekedy až do duhého roka. V ambulancii bohužiaľ zažívajú aj nepríjemné situácie: odber kvi, očkovanie, tak si prostredie hneď spoja s týmto nepríjemným zážitkom a o to viac plačú. Detský lekár má tento vývinový proces poznať a vo svojej práci s ním počítať.