Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Puberta?

    , Autor: evamag

    Dobry den, mam 8 rocnu dceru (nar.1.1.2008). Pred par mesiacmi sme si vsimli , ze pri poteni zapacha, mastia sa jej vlasy i pokozka a zacalo jej rast ochlpenie podpazusia i vonk.genitalu. Meria 128 cm a vazi 26 kg, je svetly typ. Chcela by som sa poradit, ci sa jedna o normalny vyvin, alebo ci sa treba obratit na nejakeho specialistu? Dakujem. Eva

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ak začne ochlpenie pred ôsmym rokom života u dievčatka , nemôžeme ešte hovoriť o predčasnej puberte, len o predčasnom ochlpení. Normálne však už môžu tieto zmeny začať po ôsmom roku života.
    Dcérky je potrebné sledovať, jej rast, rozvoj ostatných pohlavných znakov. Medzi ôsmym a deviatom rokom je aj plánovaná preventívna prehliadka, mali by ste sa na ňu objednať a lekár zhodnotí, či uvedené prejavy sú veku primerané alebo môžu signalizovať predčasnú pubertu. Na zvýšené potenie veľmi dobre účinkuje excipial deo forte , aplikovať denne po kúpeli asi týždeň, potom stačí 2 až 3 x týždenne.