Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • rast dieťaťa

    , Autor: luho

    Dobrý deň,
    Moja dcéra má 13 rokov a meria 145 cm a váži 33 kg. Pred dvoma rokmi sme už absolvovali endokrinologické vyšetrenie, z ktorého vzniklo podozrenie na celiakiu ale následné gastroenterologické vyšetrenie túto chorobu vylúčilo. Z tie dva roky narástla dcéra o 13 cm. Ja i manžel sme nižšej postavy a podľa vzorca na výpočet predpokladanej výšky by mala mať naša dcéra v dospelosti výšku 159,5cm. Detská lekárka nás opäť posiela na endokrinológiu s odporučením na genetické vyšetrenie. Viem, že existuje hormonálna liečba, avšak len kvôlu tomu, aby malo dieťa o pár cm viac túto liečbu nepovažujem za potrebnú. Ide vôbec o liečbu? Myslíte, že je naozaj potrebné v tomto prípade genetické vyšetrenie? Dcéra je inak zdravá, v živote brala asi 2 krát antibiotiká, v škole má vynikajúci prospech. Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vzhľadom na to, že rast je naozaj pod hranicou normy dokonca aj napriek tomu, že rodičia ste nižšieho vzrastu, v každom prípade genetické vyšetrenie odporčúčam. nie je to len kvôli rastovému hormónu aj keď by ste sa divili, ako veľmi záleží pri výške aj na tých pár centrimetroch!!!!!!!Je to hlavne o sebavedomí a psychike dieťaťa. Okrem toho genetické vyšetrenie môže odhlaiť aj iné príčiny malého vzrastu veľmi podstatné pre ďalší život dcérky.