Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • 5rocny syn nerozprava a je hyperaktivny

    , Autor:

    Dobry den prosim o pomoc so synom co robit?mam 5rocneho syna ktory este len zacina rozpravat jeho slovna zasoba je na 30slovach nepovie suvislu vetu ani tazsie ci dlhsie slovo..nakolko je predskolak obavam sa co snim bude :( ako to riesit mame obehnutych vsetkych lekarov od usneho,neurologa,psichiatra ci psychologa ... ct hlavy mal v poriadku diaktostikovane mal Adhd a retardaciu reci, na co mi skolke povedali ze on adhd urcite nema..je strasne uplkany a nervny ked nieco nema alebo mu noeco nejde hned sa hneva place alebo buchne o zem.. malokedy vie alebo chce spolupracovat vacsinou neobsedi pobehuje aj pri jedeni,alebo kresleni pobehuje...pocitat vie do 10 tak ze jeden pät osem desat :/ strasne vela veci nevie ..bojim sa aby nemusel ist do pomocnej skoly :( pocula som o neakuch sokoch do hlavicky cim mu prepudia neaky nerv ale neviem kam mam ist aby to mohol podstupit dakujem velmi pekne za radu

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    O žiadnych šokoch do hlavičky neviem. To, že bol na rôznych vyšetreniach ešte neznamená, že to stačí. Vyšetrenia mali mať nejaký záver, teda diagnózu, ako udávate je to ADHD a retardácia reči a na základe tejto diagnózy je potrebné s dieťaťom pracovať, teda chodiť k príslušnému psychológovi / neviem , kde bývate ale v každom okresnom meste sú rôzne centrá na pomoc a prácu s takýmito deťmi/, nestačí však len navštevovať centrum ale podľa odporučení od psychológov, špeciálnych pedagógov je potrebné s dieťaťom doma pracovať. Pochybujem, že v škôlke vedia dieťa lepšie zdiagnostikovať ako odborní lekári, ktorí diagnózu stanovili. Isté je, že v tomto veku trebas dieťatkom veľa pracovať, venovať sa mu podľa odporučení lekárov a psychológov a do akej školy bude potom zaradený, ukáže čas a pokroky vo vývoji.