Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Nechce kakať

    , Autor:

    Dobrý deň, synček má 2,5 roka. V posledných dvoch mesiacoch máme problém s kakaním. Nechce kakať ani do plienky ani do nočníka. Na nočníku sedí od roka, v zime sa pekne sám na veľkú vypýtal, od jari prestal. Keď na neho príde, že chce kakať, tak stojí a začne sa vykrúcať, kým mu to neprejde.. Väčšinou má prázdnu plienku, alebo mu len trošičku ubehne.. S papaním problém nie je. Zje všetko a v poslednej dobe sladké minimálne. Stolicu tvrdú nemá. Proste nechce kakať.. už nevieme čo máme robiť.. Poraďte prosím. Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Treba zistiť, či nemá krv v stolici.Môže ho konečník pri kakaní alebo po kakaní bolieť, preto sa tomu bráni. Príčinou je zväčša thlinka v okolí konečníka. Je potrebné vyhľadať lekára, aby konečník skontroloval.
    Problémy s kakaním zväčša súvisia s psychikou dieťatkia. nenarodilo sa vám v čase, keď prestal kakať )dalšie dieťa, nepresťahovali ste sa, nebol nejaký konflikt, problém v rodine? Nezačal chodiť do kolelktívu? Problémom môže byť aj nacvičovanie odplienkovania, kedy deti odmietajú kakať, taktiež býva problémom ak sa dieťa pokakalo a niekto ho za to hrešil alebo vyhanbil. Dôležité je pred dieťaťom nehovoriť o jeho kakaní, neriešiť to pred ním ani s najbližšími ľu)dmi / mama, manžel a pod/. Dieťa vidí, že jeho defekácia je dôležitá otázka rodiny a a by bolo zaujímavé, jeho problém sa zhoršuje a pretrváva. S dieťaťom v intimite, kedy ste sami dvaja môžete tento problém konmunikovať , poukázať na to, ako je dôležité, aby pekne kakal a podobne. Je to niekedy dlhšie trvajúci problém a je potrebné aj vyhľadať lekára, kvôli nálezu na konečníku.