Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Problemy v skolke

    Dobry den. Mame 4r syna, zijeme v Nemecku a syn tu chodi do nemecky hovoriacej skolky. Pedagogicky ho na jednej strane chvalia ze je dobry v pocitani, na druhej strane nas posielaju na vysetrenia ohladom jeho 'dezorientacie' v detskom prostredi. Ze nehlada kamaratov, sklada si z kociek cudne utvary, rad beha hore-dole a strka do deti (to robi aj doma ale nam vysvetlil ze je prave zmeneny na prudove lietadlo a zostrelil sestru) a tak. Mali sme urcite nepresnosti vo vyvoji, napr. zacal rozpravat az ako 3r (ale hned plynule), ma vysoky prah bolesti, nieje schopny 'multitaskingu'. Dlho sme sa presviedcali ze je to hlavne cudzim jazykom ze sa sprava 'cudne' v skolke. Teraz diagnostikovali najmladsej sestre(6mesiacov) Agenesis corpus callosum. Zatial len sono, mame termin aj na magneticku rezonanciu. Na nete sme sa dositali ze je u surodencov 10% sanca vyskytu a rozmyslame ci dat kuknut aj Peta, alebo nie. O tejto diagnoze nevieme nic, nikto nic neprezradi a kazdy sa tvari tajomno, myslim ze je to tym ze spektrum priznakov je od normalneho dietata az po tazko postuhnute. Moja otazka je : kde mozem zohnat nejake informacie o tejto diagnoze, co nas caka na co mame byt pripraveni ci sa to da alebo neda riesit/pomoct dietatu. Su nejake poradenske centra? Planujeme sa coskoro vystahovat naspat na slovensko do Martina. Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Tak ako už viete agenesis corporis callosi môže byť náhodný nález u zdravého dieťaťa ale môže byť aj súčasťou postihnutia dieťaťa. U zdravých detí sa nevyšetruje, pretože problém v tejto oblasti sa neprdpokladá. Nepoznám žiadne konkrétne ochorenie, kde by táto anomália bola základným nálezom alebo príčinou.
    Vášho staršieho chlapčeka by som určite konzultovala u detského psychologa. Pravdepodobne sa jedná o veľmi inteligentné dieťa, ktoré však môže mať zvláštnu povahu, mnohé veci cíti a vidí inak aje potrebné nájsť správny výchovný prístup ako zo strany rodičov tak aj pri zaradení do kolektívu.