Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • cestovanie

    Dobrý deň,pani doktorka. Máme letieť koncom augusta s 3-ročnou dcérkou k moru, ale mám trochu obavy, lebo teraz sa vrátili známi tiež z Grécka s 3-ročnou dcérou a mali tam problémy. Išla tam a mala soplíky.smrkala. Ale pri mori sa jej to tak spustilo až sa jej z toho zapálilo uško a musela byť na antibiotikách. Naša dcéra tiež prekonala zápal stredného ucha a po skúsenosti našich známych mám obavy, aby sme aj my neskončili takto. Chceli sme ísť s ňou k moru kvôly preliečeniu, aby v septembri nastúpila v poriadku do škôlky, ale teraz mám z toho obavy. Môže sa nám také niečo stať, môžu sa jej pri mori tak začať čistiť dutiny až dostane zápal stredného uška? Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Z mora samotného sa jej dutiny určite čistiť nebudú takým spôsobom, že dostane zápal uška, to určite nie. Či však neochorie a hlavne ak by odchádzala zahlienená a let pri tlaku na štruktúry horných dýchacích ciest a ucha nenapomôže rozvoju zápalového procesu v tejto oblasti neviem. Faktom je, že deti so zápalom stredného ucha a najmenej štrnásť dní aj po jeho doliečení, by nemali cestovať lietadlom. Najlepšie by bolo, keby ste ak by mala pred odletom ťažkosti stran horných dýchacích ciest navštívili na vyšetrenie aj odborníka otorhinolaryngologa, aby vylúčil prípadné aj začínajúce ochorenie stredného ucha.