Výživa
, Autor: Registrovaný používateľDobrý deň môžem sa opýtať či by som mohla začať s výživou mojej dcéry 6 mesačnej nedojčila som ju dávam jej umelé mlieko Nutrilon 1
Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.
Poradna uzavretá.
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobrý deň môžem sa opýtať či by som mohla začať s výživou mojej dcéry 6 mesačnej nedojčila som ju dávam jej umelé mlieko Nutrilon 1
určite je najvyšší čas začať s bez mliečnymi príkrmami, najprv zemiak, pridať mäso, zeleninu, potom obilninu, potom ovocie a mliečnu kašu obilninovú. Postupne, ideálne však v priebehu mesiaca až 6 týždňov všetko zaradiť.
Dobrý deň prajem pani Doktorka,
prosím Vás o radu ohľadom vhodnej stravy pre môjho synčeka narodeného 22.3.22.
Synček je prakticky od narodenia na umelom mlieku.
Prvé dva mesiace jedol Nutrilon Profutura Duobiotik 1 počiatočné mlieko, nakoľko mu ho dali už v pôrodnici, keďže nevedel piť odo mňa. Po najedení sa synček veľmi pučil, krútil, kopal a krčil nožičky, celý očervenel a plakal a zvykol aj ublinkovať. Stolicu mal zásadne riedku hnačkovitú až to z neho zvyklo doslova strieľať. Mal výsev drobných vyrážok na tváričke za ušami na ramienkach a brušku. Na ramienkach to bolo až červené. Aj napriek nedoporučovaniu od našej pani pediatričky som mu skúsila zmeniť mlieko, aby sa netrápil.
Od ukončeného 2-hého mesiaca pije Sunar Expert Hypoalergénny 1. Skúsila som tento tip mlieka po študovaní na internete. Sama totiž roky klasické "sladké" mlieko nepijem pre pocit ťažoby na žalúdku, ktoré mi spôsobuje rovnako to majú aj manžel a obe babky. Ako jeho matke mi alergia na laktózu potvrdená nebola. V minulosti mi však zistili skrížené potravinovo peľové alergie a histaminovú intoleranciu, ale je to roky dozadu.
Problém mám pri samotnom krmení synčeka, nakoľko je pri ňom veľmi nepokojný a to od začiatku až po jeho koniec.
Malý sa neustále krúti, zvýjal, metá hlavičkou kade-tade najčastejšie zo strany na stranu, vyprskne mlieko a vypľuje dudel fľašky a následne sa rozplače, alebo mrnčí, lebo chce jesť. Pije hltavo, zvykne nahlas prehĺtať niekedy vytočí hlavičku do záklonu a pozerá do okna. Vykopáva pri kŕmení nožičkami a poprdkáva. Vetry ma počas celého dňa. Zapachajú výrazne. Kŕmim ho každé 3 hodiny on si vždy vypýta jesť a keď k nemu idem s fľaškou až nahlas dychčí, čo sa dožaduje mlieka. Porcie má primerané veku. Stolica je prevažne riedka výrazne páchnuca zelenej farby občas pastovitej konzistencie väčšinou raz denne max 2x. Zvykne byť od nej zašpinený aj vpredu na penise. Výsyp vyrážok ma na hrudníku a brušku aj teraz aj keď je to miernejšie ako pri Nutrilone. Pokojnejšie malý pije iba ak je v polospánku. Ešte dodám, že na kŕmenie používame od jeho jedného mesiaca antikolikovú flašu Dr.Browns so širokým hrdlom, nakoľko malý aj veľmi ťažko odgrgáva po najedení. Prosím Vás môže byť podľa Vás synček alergický na laktózu? Naša pani pediatrička na moju otázku odpovedala, že si to nemyslí, ale na testy k ďalším odborníkom nás teda neposlala. Viem, že každému bábätku môže vyhovovať niečo iné. Budem však veľmi vďačná za akýkoľvek tip a rady ako ďalej postupovať a či mám skúsiť opäť zmeniť mlieko a ak áno aké pre neho na základe svojej praxe odporúčate, aby kŕmenie nebolo pre malého aj pre mňa takým trápením.
Veľmi pekne Vám ďakujem!
Vaša prvorodička :)
Alergia na laktózu neexistuje, laktóza je mliečny cukor. Ale samozrejme existuje laktózová intolerancia, niektorí ľudia nemajú dostatok enzýmu na spracovanie laktózy. Netreba dieťatko nikam posielať, treba spraviť tzv. eliminačnú diétu. Vyradíme laktózu zo stravy dieťatka.To sa veľmi jednoducho zrealizuje tak, že budete tri mesiace dieťatku dávať bezlaktózové kojenecké mleiko / myslím, že ho má len francais lait ale v lekárni vám iste poradia/. Uvidíte ako na bezlaktózové mlieko zareaguje. Samozrejme to oznámte vašej lekárke a potom budete pokračovať podľa jej odporučení. Odpovedám trocha neskôr, lebo som mala iné povinnosti, ale teraz predpokladám , že po piatom mesiaci dostanete už aj bez mliečne príkrmi, tak sa pravdepodobne aj stolica dieťatka zmení.
Dobrý deň prajem,
rada by som sa opýtala na jednu vec ohľadne môjho 15 mesačného syna. Už dlhšiu dobu pozorujem, že začal oblizovať dlažbu, podlahu, steny, jesť zeminu a pod. U staršieho som toto nespozorovala, resp. nerobil to. Chcem sa opýtať, že či nemám ísť s ním na odber, či nemá niečoho v tele náhodou nedostatok. Nechcem zase zbytočne otravovať lekárku, keď to bude bezdôvodné. Radšej sa chcem takto nezávesne informovať. Za odpoveď Vám vopred Ďakujem.
Kedysi sa hovorilo, že to deti robia pri nedostatku niečoho. Nepredpokladám, že by to tak bolo a už vôbec nie dnes, keď je výživa detí dostatočná. To viete vy, či papá dostatok mäsa, bielkovíín, vápnika. Skôr to bude nejaký zlozvyk. Ak sa to stupňuje, určite vyhľadajte lekára.
Dobrý deň, pani doktorka, mohli by ste mi prosím poradiť, v akom veku stolica už býva formovaná? Nas malý, 1,5 ročný, máva stolicu skôr lepivu a redsiu (ale nie vodnatu), cca 3-4 x denne, niekedy vidím, že čo jedol na obed, večer už kaka, niekedy tam ma trosku priesvitného hlienu...pribera pomalšie, ale v rámci normy... Má okolo 11,2 kg...nezda sa mi, že by mal nejaké príznaky ochorenia... Doteraz zvykol RANO papať mliečnu kašu, DESIATA ovocie,príp. detská výživa OBED mäso + zelenina +príloha ryža, zemiaky, šošovica, pseno, cestoviny, omacky... OLOVRANT zase ovocie, jogurt VECERA pečivo s maslom, lucinou, surovom zeleninou alebo ako obed ale väčšinou už bez mäsa.. Medzitým podľa množstva obedu aj polievočku... Papa teda veľa zeleniny, na to dávam vždy pozor, tretina obeda je zelenina... Môžu tie riedke stolice súvisieť s tým? Som si všimla, ešte viac riedkych stolic ako inokedy máva aj po omackach. Pridávam trocha smotany na varenie...alebo po jogurtoch...je to prosím OK? Skúšala som aj 3-4 dni bez mliečnych výrobkov, ale bolo to lepšie asi o 30%..Netreba dodržiavať dočasne nejakú bezmliecnu diétu alebo probiotika? Vody vypije okolo 400 ml. Sladkosti, čokolády nepapa, max chrumky detské, nesolime skoro vôbec, korenie tiež nedávam... Max trochu rasce, fenyklu abo petržlenovej vňate... Možno sú to len zbytočné obavy, ale nevyznám sa v tom a nerada by som niečo zanedbala, ďakujem Vám vopred za ďalšiu radu, pekný deň.
Deti po prvom roku, keď prechádzajú na rodinnú stravu mávajú takéto ťažkosti. Pokiaľ nestrácajú na hmotnosti, vyvíjajú sa správne / hlavne reč/, sú čule, nie veľmi nervózne až nezvládateľné , tak nie je to príznak žiadneho závažného ochorenia, zväčša do druhého roka sa stolica formuje a stane sa pravidlenou.
Faktom je, že uvedené ťažkosti, teda riedke časté stolice môže spôsobiť veľa vlákniny v strave, dieťa nemá mať viac ako 15 gramov vlákniny, preto tiež deťom do dvoch rokov / ideálne do piatich / nepodávame celozrnné výropbky, aj kaše typu pšeno, proso, pohánka by mali byť len výnimočným doplnkom stravy.
Keď sú stolice dlhodobo riedke, dieťa je malátne, nepokojné, nepriberá, zvyknem spraviť vyšetrenie krvného obrazu, či nie je chudokrvné. Chudokrvnosť treba riešiť a ak sa opakuje alebo nereaguje na liečbu je na mieste uvažovať o iných, menje častých ale závažných príčinách tejto situácie.
Pekny den prajem,
ja by som Vas prosila o radu. Mam 9 mesacne dieta, stale plne kojene, no cez den uz nekojim vobec, pretoze ma na cely den uz pevnu stravu. Kojime sa len vecer ked ide spat, nakolko uz cez den prenu nemam uz aj tak mlieko. Je to dobre, alebo by mala mat este mlieko napriklad na olovrant? V noci si ju dam na prsnik, ale to uz ma len skor ako ukludnenie, lebo taktiez uz nemam mlieko. Ked sa nakojime vecer, uz cez noc ani den prenu mlieko nemam. Nebude jej to chybat, alebo nemala by som jej v noci dat UM? Zda sa mi to uz skor zbytocne jej zacat davat UM a ked jej staci taky privinutie a neplace, tak hadam nejaka hladna nie je, alebo? A este by som prosila o radu, co jej davat na olovrant, nakolko som jej zacala davat biely jogurt a je jej po nom tazko. Nas jedalny listok je takyto: Rano pecivo s maslom, alebo maslom a kuskom lekvariku, na desiatu vyziva, alebo ovocie, na obed prikrm alebo polievocka, na olovrant sme mali ten jogurt, co by som chcela teda nahradit, neskor detska krupica a potom kojenie. Prosila by som teda o Vase rady. Dakujem velmi pekne a prijemny den :)
Sú deti, ktoré umelé mlieko a mlieko všeobecne odmietajú. Ak sa nahradí kvalitnou výživou, nie je problém výživa dieťaťa aj bez mlieka.
Na druhej strane je mlieko veľmi dobrá súčasť výživy dieťaťa. Vo veku vášho dieťatka ešte odporúčam podávať mlieko viac ako jeden krát denne, respektíve plus trocha v noci. Pred spaním je to taký ukľudňovač. Mlieko je aj zdroj tekutín. Deťom v tomto veku ešte nepodávam chlebík s maslom ani iné pomazánky, včítane lekvára.
Ráno by mala vyiť mlieko, určite umelé, formulu, čo odporúčam až do troch rokov. Až potom prejsť na bežné konzumné mlieko.
Po mlieku je vhodné ponúknuž chlebík, nátierku nepotrebuje, hlavne pozor, aby sa s ním nedusila.
Dopoludnia odporúčam ovocie. Na obed mäsosozelninový príkrm. Odpoludnia môže po prebudení vypiť znova mlieko, večer kašu a pred spaním kojenie ako to aj robíte. Strava sa vám možno zdá fádna, ale ak denne dávame mäso, dvakrát týždenne žĺtok / mäso nevynechávame/ ako závarku striedame krupicu, ryžu alebo aj špeciálnu detskú cestoviu a rôzne druhy zeleniny, je strava presne taká aká má byť.
Dobry den, zijem v zahranici a prave pred 4 dnami nas pustili z nemocnice, syn ma 4.5 roka a mesiac bol hospitalizovany na neurologickom oddeleni koli herpesovej encefalitide, doktory nam tvrdia ze je vsetko v poriadku, cely mesiac bral lieky a infuzie na tuto chorobu, vratili sme sa domov, syn vyzera v poriadku ale ma problem s chodzou a doktor povedal ze rehabilitaciu nepotrebuje.mozem sa aj opytat aku stravu by mal teraz syn papat?pred chorobou moc nepapal, niektore jedla vobec nelubil avsak teraz to co nelubil papa z radostou, je to nasledkom choroby, a zostane mu tento apetit navzdy?
zo synovej choroby sme zostali v soku, pretoze nikdy sme ani nepomyslely ze takato choroba existuje.dakujem
Každé ochorenie postihujúce nervový systém je veľmi závažné, v podstate život ohrozujúce ochorenie. Po jeho prekonaní dieťa potrebuje hlavne kľud, dlhodobo, napríklad aj sledovanie televízie ho môže tak zaťažiť, že sa rekonvalescencia pretiahne. Často krát u školskych detí takéto dieťa vynechá jeden celý školský rok, pretože rekonvalescencia spočíva hlavne v šetrení centrálnej nervovej sústavy, teda aj hry , čítanie, všetko sa má začať "dávkovať" vo veľmi krátkych intervaloch a najdôležitejší je dostatok spánku a správna výživa / to že papá aj jedlá, ktoré predtým nechcel môže súvisieť aj s tým, že nemocnicná strava mu chutila ešte menej a keďže ju musel akceptovať, tá domáca je vždy lepšia/. Myslím, že porucha chôdze je súčasťou ochorenia alekár vie, že po určitom čase sa upraví, pričom dôvodom môže byť aj predpoklad, že rehabilitácia by ho zaťažila viac ako kľudový, pokojný režim doma, ktorý by mal celý stav vrátiť po určitom / dosť dlhom / čase k norme. Čo sa týka výživy v tomto veku je hlavne treba dbať na zdravú výživu, dostatok mäsa, / nie údeniny, párky a podobne/ ovocia, zeleniny, strukovín, obilnín, mal by dostávať aj podpornú vitammínovú liečbu hlavne vitamin C B a D , posledný vo forme kvapiek alebo rybieho tuku / obsahuje aj mega mastné kyseliny. To je pre rekonvalecsenciu mozgu veľmi dôležité.Ale hlavne kľud, kľud, kľud, krátke prechádzky, žiadna hlasná hudba, žiaden iný hluk, žiadna televízia.
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: