Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,610 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Reflux? AR mlieko?

  , Autor:

  Dobrý deň. Máme 3. mesačnú dcérku. Po kŕmení nám často zvracala a niekedy to dospelo až do takého štádia, že sa nám dusila, dostala kŕč a prestala dýchať. prišla som o mlieko a mala ostala na umelom mlieku. Po normálnom mlieku nám stále zvracala a nemohla som ju nechať samú ani keď bola vo vyvýšenej polohe, pretože jej to vychádzalo až cez nos aj po odgrgnutí a opäť sa dusila. Doktorka nám poradila AR mliečko, aj keď sme nemali potvrdený reflux. Spočiatku sme jej dávali hipp AR ale po mesiaci nám začala menej papať a posledný deň mi každú dávku vyvracala - asi bol pre ňu veľmi ťažký, bol po rozrobení dosť hustý - skôr ako kaša. Prešli sme na Bebu Ar, hneď prvú dávku vyvracala, ledva sme dali fľašu od pusy a už to išlo samo von, nestihla ani odgrgnúť. Skúsili sme teda ešte Nutrilon AR, ktorý jej robil 2 týždne dobre, ale začalo ju po ňom zapekať. Do mliečka jej pridávame espumisanL na odporúčanie lekára, ale pár dní bolo všetko ok a dnes ju zase zapieklo. Nevieme už ako ďalej. Reflux potvrdený nemáme, keďže sme neboli na gastre. Máme vyskúšať iné mliečko AR, alebo zahusťovať umelého mlieko nutritonom alebo ako ďalej? Viem, že to nie je nič hrozné, ale nerada by som, aby ju zapekalo, keď stačí zmeniť mliečko, alebo ísť na nejaké vyšetrenie, alebo niečo iné. Poraďte nám prosím.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Vyšetrenie nie je momentálne to najdôležitejšie. Dieťatko vracia, ako väčšina detí v jeho veku, reflux majú skoro všetky deti.
  Treba ju kŕmiť možno častejšie a menšie množstvo mlieka na jedno kŕmenie, keby bola kojená, riadila by si to sama.
  Nie je správne meniť mlieka. Skúste ju nechať na nutrilone ARm keď ho teraz má. Neviem, čomu hovoríte zápcha, deti v tomto veku nemusia mať stolicu denne. Ak má nafukovanie, je správne dať espumisan aj niekoľkokrát denne, môžete pridať aj probiotika.
  Po jedení dieťatko nehojdáme, nenatriasame, necháme odgrgnúť a uložíme ho opatrne do polohy so zvýšenou hlavičkou. Ak dobre papá, priberá, má dosť mokrých plienok, jedná sa o prechodnú situáciu a nie je potrebné žiadne ďalšie vyšetrenie.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: