rontgen
, Autor: Registrovaný používateľmam 26dnove dieťa, a ma vyrastok na hlavicke lekarka mi ju poslala na chirurgiu. Chcem sa opytať, že od kedy môže lekar posielať batolata na RTG?
Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.
Poradna uzavretá.
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
mam 26dnove dieťa, a ma vyrastok na hlavicke lekarka mi ju poslala na chirurgiu. Chcem sa opytať, že od kedy môže lekar posielať batolata na RTG?
Vaše dieťatko nie je batoľa / to je po jednom roku veku / ale dojča. Rentgenové vyšetrenie v prípade potreby je možné od narodenia.
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať: Bývame v domácnosti so svokrou, ktorá je onkologický pacient. Chodí na ožarovanie každý deň. Chcela by som sa spýtať, či to nemôže škodiť môjmu trojročnému synovi. Lebo moja mama bola na vyšetrení obličiek tiež cez nejaké rontgenové vyšetrenie a tam jej povedali že zopár hodín nesmie prísť do kontaktu s tehotnými a s deťmi. Ďakujem.
Ožarovanie pri onkologickom ochorení sa v žiadnom prípade neprenáša do domácnosti, takže vášmu dieťaťu žiadna ujma zo žiarenia nehrozí. Iné je vyšetrenie , pri ktorom sa používa radioaktívna látka, ktorá podľa typu vyšetrenia určitý čas pretrváva v organizme pacienta. to bol pravdepodobne prípad vašej matky.
Dobrý deň, mám 8 ročného syna, ktorému robili rtg pľúc a dutín, výsledky boli negatívne, tak sa mi toto vyšetrenie nakoniec zdalo dosť zbytočné, a teraz sa trápim a robím si výčitky, že som s ním súhlasila, i keď lekár sa ma na názor a súhlas nepýtal. Môžete mi, prosím Vás, bližšie vysvetliť nežiadúce a škodlivé účinky rtg vyšetrenia, aké sú jeho riziká, ako dlho zostáva žiarenie ešte v organizme, ako často sa môžu robiť rtg snímky.
Za odpoveď vopred ďakujem.
Nerobte si žiadne starosti, toto vyšetreniebolo potrebné k stanoveniu diagnózy a to, že nič závažné nezistilo je dobre ú ale mohlo určiť aj závažné ochorenie/. Dieťa snímkujeme tak často, ako často je to potrebné k stanoveniu diagnózy a nedalo by sa to určiť inak. Žiarenie v organizme vôbec nezostáva, ono cez telo len prejde.
Dobrý deň pani doktorka,
mám na Vás niekoľko otázok. Vopred ďakujem za zodpovedanie.
Mám 16 mesačnú dcérku a tá sa pri zaspávaní strašne škriabe na hlavičke a v uškách. Už tam má hlboké chrasty. Celkovo má suchšiu pokožku, ale inde sa neškrabe a bežne cez deň sa neškrabe ani na hlavičke. Iba pri tom zaspávaní a keď sa v noci zobudí a nevie sa uložiť k spánku. Nemá vo vlasoch ani šupiny, ani vši. Prestala som jej vlásky umývať šampónom a do kúpeľa jej pridávam olejček. Viete mi poradiť , ako sa jej rýchlejšie zahoja chrastičky a pokožka a čo robiť, aby sa neškriabala?
Druhá a tretia otázka sa týka dojčenia. Áno, dcérku stále dojčím.
Moja zubárka mi povedala, že mi nemôže urobiť rontgen chrupu. Že mám najprv prestať dojčiť. Nikdy predtým som nepočula, že by sa dojčiaca žena nemohla rontgenovať. A tiež mi pred pár mesiacmi rontgenovali koleno. Čo o tom viete Vy?
A nakoniec - uvažujem, že by som v priebehu nasledujúcich mesiacov dcérku od dojčenia odstavila, nakoľko si žiada mliečko častejšie a častejšie (aj cez deň aj v noci) a mne to ešte aj kvôli bolestivým bradavkám prestáva vyhovovať. Postupné odstavovanie na ňu neplatí, skúšala som, takže budem asi musieť pristúpiť k odstaveniu naraz. Moja otázka znie, či u nej nemôže v tom prípade nastať nejaký výživový problém, keďže mi odmieta nielen umelé mlieko, ale aj jogurty a mliečne polievky. Zje iba tavené a plátkové syry a maslo.
Vopred ďakujem za Váš názor a akúkoľvek radu.
Anka
To škriabanei hlavičky je pravdepdobne zlozvyk, určitá autamitzmus, ktorý je pomáha zaspať. Asi by som volila nejaký spôsob, rituál zaspávania, aby sa škrabaniu zabránilo. Na zahojenie by som použila fucidin, ak je miesto po škrabaní aj zapálené, inak len umývanie čistou vodou, Možno by sa dalo dočasne škrabaniu zabrániť niektorým antihistaminikom napr, v tomto veku fenistil. V každom prípade to treba sledovať, pretože tými škrabaancami sa môže do rany dostať infekcie.
Viem o tom celkom zodpoveden a presne, že kojenie nei je dôvod v prípade potreby kojacu matku rentgenovať.
Pokiaľ má inak pestrú stravu s mäsom, ovocím, zeleninou a strukovinami, mlieko je nemusí chýbať. Plátkové a tavené syry do dvoch rokov neodporúčam. Skúste tvaroh, syry typu lučina alebo kiri a ementál alebo eidam. Kojenie sa naraz dá ukončiť len tak, že už jej jednoducho od určite chcvíle prsník neponúknete.
dobry den, synovi 3 roky ortopedicka stanovila diagnozu gene valgum, nohy do x. najskor lekarka povedala,ze je to dobre, potom, ze je to vrodene a po dlhsom case mu dala ortezy, ktore poctivo nasadzujeme kazdy vecer. ako maly rasite, nozicky su stale krivsie. vobec netusim, aky by mal byt dalsi postup. vysetrenia, rontgen...., neviem na co sa mam pytat. alebo ako sa lieci tato diagnoza. ked sa postavi rovno, rozdiel medzi chodidielkami je 17cm a to si myslim, ze je skutocne dost. dakujem za odpoved.
V určitom veku je tento stav normálny okolo štyroch rokov. Ak je to však také výrazné, je potrebné, aby ortop´d určil liečbu, konzervatívnu, niekedy aj operačnú. Viac k tomu neviem povedať.
dobrý den pani doktorka. moja 12 mes. dcera dostala cez vikend(16.-17.5.09) sopliky a silny dusivy kaslik. hned v pondelok sme navstivili nasu pediatricku, ktora jej aj urobila vytery z nosteka a hrdla. kedze boli negativne a problemy neprechadzali v piatok nas poslala na rontgen. po pozreti snimku povedala, ze aj ked je ten snimok tvrdy aj tak je tam vidiet rozsireny tien srdca a hned nas poslala do nemocnice v TT. najskor sme isli na infekcne, pretoze si pediatricka nebola ista ci jej nahodou nezacinaju kiahne(mala na tale 3 pupaciky). na infekcnom sa jej kiahne nepotvrdili, ale kedze snimok bol tvrdy tak povedali ze tam nieje nic vidiet a poslali nas zase na rontgen v nemocnici. tento snimok uz vysiel pekne a bolo tam vidiet rozsirenie tiena srdca asi o 1,5 cm ale primarka na infekcnom to pripisala k tomu ze to je preto lebo bola snimana v lahu a poslala nas na detske odd. tam si doktorka pozrela len ten povodny tvrdy snimok a povedala ze je to vytocene a preto je tam tien rozsireny a poslala nas domov. v pondelok sme boli na kontrole u nasej pediatricky a ta povedala ze to je rozsirene urcite a dnes(utorok) jej robila odbery+vytery. tep mala v tvrdom spanku 132/min. ak by sa potvrdil zapal srdcoveho svalu je moc vazne? da sa to uplne vyliecit pripadne su nejake nasledky?ak sa nepatvrdi tento zapal z coho by to mohla mat?ako potom dalej postupovat?
DAKUJEM
Zápal srdcového svalu je vždy závažné ochorenie, môžemať rôzne príčiny, prejavuje sa hlavne únavou bábätka a nálezom na srdiečku a ekg. Okrem zápalu je potrebné vylúčiť aj iné poruchy srdiečka. Hlavne je však potrebné zhodnotiť či sa skutočne jedná o rozšírenie srdca, aký je celkový stav dieťatka, aké má príznaky. Ak by sa ukázalo, že na srdiečku je nejaký chorobný nález, je potrebné vyšetrenie na kardiologii, liečba primeraná nálezu a stavu a pravidlené sledovanie kardiologom.
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: