Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,172 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Alergia

  , Autor: odbornik2

  Dobry den,
  mam 9 mesacnu dceru. Pekne pribera, papa prikrmy, ale ked jej dam uvarene zltko primiesane do prikrmu, vzdy z toho vracia. Je plne kojena. Par krat som jej skusila dat aj umele mlieko, ale aj z toho vzdy vracala. Chcela som jej na vecer davat kasu s umelym mliekom pretoze tolko neodstriekam. Ale ked som ju nakojila zhruba za 2-3 hodiny, tak vrackala. Nemoze to byt nejaka alergia? Chcem sa este opytat, ci caste kojenie v noci cca kazde 2 hodiny moze sposobit kaz na zuboch. Ma prerezane uz 2 zubky. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Keďže zvracia po žĺtku a umelom mlieku, tak jej ho určite nedávajte. Je ťažké povedať, či je to alergia alebo nevyzretie tráviacej sústavy. Keďže kojíte a dieťatko dobre priberá, odporúčam aj večernú kašu / nemusí byť len ryžová, môže byť aj cereálna ale obe bezmliečne, majú ich od nestle/ zarobiť do vody nie do mlieka, môžete ju podať aj s ovocím. Nočné kojenie nie je zásadnou príčinou zubného kazu.

Podobné otázky

 • Prechod na UM

  , Autor: dominikao23

  Dobrý deň, prosím o radu. Synček bude mať o týždeň 6 mesiacov. Kojenie bol u nás boj, ktorý trval 1,5 mesiaca, syn sa odmietal prisať, nepomohli ani pôrodné asistentky, syn si vypestoval averziu na prsník. Začala som mlieko odsávať, trvá to dodnes. Na pár výnimiek bol výlučne na MM. Pred 3 týždňami ma však dobehla ďalšia laktačná kríza, trvá dlho a mlieka je každým dňom menej. Prešli sme na príkrmy, ktoré zatiaľ papá len minimálne, nechutia mu. Začal po nich mávať stolicu každý deň, predtým na MM kakal len 1-2x do týždňa. Náš problém je, že už štvrtý deň je syn na UM, MM dostáva len 1x denne, ubúda mi. Mám pocit, že mu nerobí dobre, po každom jedle kaká, niekedy mu už pri jedení ,,šplechne,, , stolica je vodnatá. Neviem ako ďalej, už má prvý krát zaparenú riťku, je uplakaný, nervózny. Dávam Bebu optipro Pre1..neviem, či mám prejsť na iné mlieko, ak áno,na aké?a rovno na 2ku? Môže mať polročné bábätko alergiu na UM? Iné príznaky nemá, chorý ešte nebol. Žijeme v DE. Ďakujem za radu!

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Alergiu na bilekovinu kravského mlieka môže mať. Treba ho sledovať, zvykne pri tom byť aj prejav na koži: zmena kože, vyrážky, svrbenie. Základom liečby je vynechanie mliak a mliečnych výrobko, ak ešte podávate aj materské mlieko ta aj z vašej stravy. Ak sa po vysadení mlieka / na mesiac/ všetko upraví, teda nemá hnačku nemá vyrážku, jednalo sa pravdepdobne o alergiu na bielkovinu kravského mlieka, čo sa dokáže aj tým, že po nasadení mlieka všetky problémy znova nastanú. Dobrá správa je, že alergia na bielkovinu kavského mlieka postupne, cca do troch až piatich rokov odozneje. Ak sa teraz potvrdí budete musieť prejsť na bielkovinový koncentrát u nás e to mlieko NeoCATE.
  Kakanie. Po každom jedle teraz po uemlom mlieko však nemusí byť alergia, len reakcia na zmenu výživy. Ani v tomto prípade by som mlieko nemenila. Sledujte aj jeho priberanie, či nechudne.

 • stolica

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, mám 18 mesacneho syna a asi mesiac má svetlu, skoro až bielu stolicu, nie vodná tu, občas kasovitu. Stravu má domácu, to čo my,denne vypije 450 ml mlieka, kkrabice ho a jogurt.Moze to byť alergia na Mlieko? Doteraz nebol žiaden problém, obec. Mlieko pije od roka, máme dávať probiotika. Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Hlavne v tomto veku nemá piť krabicové ani iné konzumné mlieko!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Nemyslím, že má alergiu, nemá vhodné mlieko. Vráťte sa ku formuly, umelému mlieku, podávajte pestrú stravu, tú bežnú domácu. DO jedla môžete dávať bežné, knzumné mlieko a smotanu. Musí mať aj iné jedlo, než mlieko. Stolica by sa mal upraviť. Ak nie, je potrebné navštíviť lekára.

 • Výživa

  , Autor: martinamar

  Dobrý deň prajem, prosím vás naša malá má 11 mesiacov a od troch mesiacov bola dokrmovaná Sineallom popri dojčení lebo pomaličky priberala. V deviatich mesiacoch sa žiaľ sama odstavila takže už sa nedojčíme už ostal len sineall.Ale teraz jej už nejak nerobí dobre, vždy keď ho vypije tak ho celý vyvráti alebo ju preženie.Chcela by som sa opýtať či by som jej ho mohla nahradiť Sunarom,či je lepšie francúzske mliečko alebo čo by ste odporúčali.%Dakujem krásne.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Toto mlieko je určené pri závažných alergiách potravinových rozneho povodu a o tom, či je možné totomlieko už vymenit za iné mieko, teda už nadalej nedodržiavat túto prísnu diétu musí rozhodnút lekár, ktorý túto diétu naordinoval / predpokladám, že na to mal naozaj vážny důvod/ a taktiež je potrebné vás poučit ako máte dieta nadalej živit, čo může papt, čo nemůže. Neviem naozaj aká dignoza je důvodeom, že ste podávali toto mlieko. Niektoré s diagnoz pri liečbe týmto mlieko sú naozaj závažné a vyžadujú špeciálnu stravu celý život.

 • alergia???

  , Autor: drobcek123

  Dobrý deň, nášho 4 ročného syna už nejakú dobu trápi nočný kašeľ. Cez deň je úplne v pohode, zakašle možno 2-3 krát, ale stále "smrká do seba". Keď mu dám vreckovku aby sa vysmrkal, nič nevysmrká, dokonca sme skúšali aj odsávať nos odsávačkou a odsali sme minimum. Ten nočný kašeľ by som definovala niečo medzi suchým a vlhkým a keď mu dám na noc kvapky do nosa, tak je to lepšie. môže ísť o alergiu, alebo je to dačo iné?? Viete mi poradiť, co s tým??? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  V každom prípade navštíviť vášho detského lekára , ktorý by vás mal poslať na vyšetrenie na ORL, aby sa zistilo, či sa jedná o zväčšenú tzv. nosnú mandľu. Príznaky& na to poukazujú

 • Dilema o výžive

  , Autor: lui-freedom

  Dobrý deň, mám dilema okolo výživy môjho 10-mes. dieťaťa. Všade sa uvádzajú rôzne rady, recepty pre dojčatá, niekde aj isté zoznamy vhodných potravín alebo úpravy. Avšak nikde to nieje kompletné, preto mám v otázke výživy niekoľko „dier“, otázok, ktorými si niesom istá. Isteže väčšinu vecí dáva matka dieťaťu ako uzná za vhodné, ale sú aj potraviny, pri ktorých nechcem riskovať.
  Chcela by som vás teda poprosiť, či by ste mi k jednotlivým potravinám/zložkám (nižšie uvedené)mohli uviesť, od akého veku je to vhodné konzumovať. Prípadne pri niektorých nejednoznačných aspoň do akej miery organizmu škodia a čo môžu dieťatku spôsobiť.
  A ešte jedna otázka ohľadom výživy – keď je niekde uvedené, že potravina je „nevhodná“ pre určitú vekovú kategóriu znamená to, že dieťa vôbec potravinu nesmie zjesť pretože by ho to mohlo vážne ohroziť, alebo je to len kvôli tomu aby sme sa vyhli možným alergiám a menším ťažkostiam?

  -Ryby (morské, sladkovodné)
  -kravské mlieko + výrobky (syry, smotana, bryndza...)
  -mäso (ktoré druhy)
  -zelenina ako: rajčiny, paprika, kapusta, cvikla
  -červené ovocie (jahody, maliny, černice...)
  -citrusy
  -tropické ovocie (ananás, mango, kiwi..)
  -soľ a cukor! (odkedy už nezaťažujú pečeň?)
  -koreniny (pepř, paprika, kari, škorica...)
  -cesnak, zázvor
  -prídavky ako ocot,kypriaci prášok, konzervanty..
  -čisté kakao (kakaový bôb je predsa zdravý)
  -pečivo (je tam veľa prid. látok, kvasnice atď)
  -celé vajcia (žltko+bielko)
  -orechy, gaštany, zrniečka,luskoviny, sója...
  -hrozno a iné bobule
  -hríby

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak je nevhodná určitá potravina, je to dané jej zložením / napríklad údeniny spôsobom spracovania a použitej tzv. mäsiarskej soli/ a nie je vhodné podávať ju deťom do určitého veku
  ryby oba druhy v našom teritoriu od jedného roka
  kravské mlieko ako mliečna porcia až po treťom roku, dovtedy len formula, do varenia bežná smotana, mlieko po roku, tvaroh a čerstvé syry po roku, tavené syry po druhom roku, bryndza po treťom roku, zrejúce syry typu camembert po šiestom roku
  mäso všetky druhy, čerstvé, bravčové nie mastné, zverina z dobrého zdroja, veterinárne skontrolovaná, riadne varená
  zelenina po roku bežná, vždy podľa churi a záujmu o konzumáciu u dieťaťa
  červené ovocie po roku, sledovať reakciu, podobne ako citrusy a tropické plody. U detí s alergiou alebo pozitívnou rodinnou anmnézou na alergie / hlavne potravinové/ až po treťom roku
  soľ nezaťažuje pečeň ale obličky, solíme od roka, cukor tiež nezaťažuje obličky, nie je vhodné ho podávať veľa, ale bežne sa môže od roka, do roka by sa mohol tiež, ale nie je čo sladiť.
  koreniny bylinkové a nepálivé od roka, pálivé v dospelosti
  cesnak po treťom roku / ak je vo váre, nekonzumuje sa od roka/ fašírka, strukoviny/, zázvor najskôr po treťom ideálne až šiestom roku,aj neskôr, je pálivý
  prídavky v malej miere po roku pri prechode na roidnnú stravu, ale veľmi opatrne!
  kakao po roku v koláčiku, ale nedávať čokoládu, najlepšie do troch rokov
  jednoduché pečivo po roku / niekedy aj do roka, pozor na zabehnutie/, celozrnné, tmavé až po piatom roku
  celé vajce po roku
  orechy a podobne po roku u nealergických detí, ale pozor na vdýchnutie, musia byť primerane upravené, aby ic dieťa nevdýchlo
  hrozno od roka/ niekedy aj pred rokom/ ale ošúpané bez jadierok, podobne aj iné bobule
  hríby najskôr po šiestom roku života

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: