Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Prechod na UM

    , Autor: dominikao23

    Dobrý deň, prosím o radu. Synček bude mať o týždeň 6 mesiacov. Kojenie bol u nás boj, ktorý trval 1,5 mesiaca, syn sa odmietal prisať, nepomohli ani pôrodné asistentky, syn si vypestoval averziu na prsník. Začala som mlieko odsávať, trvá to dodnes. Na pár výnimiek bol výlučne na MM. Pred 3 týždňami ma však dobehla ďalšia laktačná kríza, trvá dlho a mlieka je každým dňom menej. Prešli sme na príkrmy, ktoré zatiaľ papá len minimálne, nechutia mu. Začal po nich mávať stolicu každý deň, predtým na MM kakal len 1-2x do týždňa. Náš problém je, že už štvrtý deň je syn na UM, MM dostáva len 1x denne, ubúda mi. Mám pocit, že mu nerobí dobre, po každom jedle kaká, niekedy mu už pri jedení ,,šplechne,, , stolica je vodnatá. Neviem ako ďalej, už má prvý krát zaparenú riťku, je uplakaný, nervózny. Dávam Bebu optipro Pre1..neviem, či mám prejsť na iné mlieko, ak áno,na aké?a rovno na 2ku? Môže mať polročné bábätko alergiu na UM? Iné príznaky nemá, chorý ešte nebol. Žijeme v DE. Ďakujem za radu!

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Alergiu na bilekovinu kravského mlieka môže mať. Treba ho sledovať, zvykne pri tom byť aj prejav na koži: zmena kože, vyrážky, svrbenie. Základom liečby je vynechanie mliak a mliečnych výrobko, ak ešte podávate aj materské mlieko ta aj z vašej stravy. Ak sa po vysadení mlieka / na mesiac/ všetko upraví, teda nemá hnačku nemá vyrážku, jednalo sa pravdepdobne o alergiu na bielkovinu kravského mlieka, čo sa dokáže aj tým, že po nasadení mlieka všetky problémy znova nastanú. Dobrá správa je, že alergia na bielkovinu kavského mlieka postupne, cca do troch až piatich rokov odozneje. Ak sa teraz potvrdí budete musieť prejsť na bielkovinový koncentrát u nás e to mlieko NeoCATE.
    Kakanie. Po každom jedle teraz po uemlom mlieko však nemusí byť alergia, len reakcia na zmenu výživy. Ani v tomto prípade by som mlieko nemenila. Sledujte aj jeho priberanie, či nechudne.