Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Meningitida, sepsa, pneumokok, zltacka A

    Dobry den, mam 22 mesacneho syna, rada by som sa informovala ohladom ockovacich latok, syn bol ockovany na zltacku A, pneumokoky, a chcela by som ho dat zaockovat aj proti meningitide a sepse. Prosim vas aky je vas nazor, je to zbytocne alebo to odporucate? je moznost nakazy aj na SR? je tato vakcina preplacana? dakujem lenka

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Sepsa je chorbný príznak a môžu ho spôsobiť rôzne baktérie. Neočkuje sa proti sepse /je to vlastne otrava krvi/ ako takej ale proti jej vyvolávateľovi Tým môže byť napríklad hemofilus, pneumokok / prit tým je zaočkovaný/ ale tiež aj meningokok. Každé očkovanie, ktoré zabráni vážnemu ochoreniu a vyskytuje sa v oblasti, kde dieťa žije, je možné a aj vhodné. Očkovanie proti meningokokom poisťovňa neprepláca.