Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • vasa rada

    Pani doktorka,
    chcela by som Vas poprosit o radu.Uz som sem pisala,ked som sa informovala o nezahojenom pliecku po TBC vakcine svojho 6mes. synceka a jeho naslednom ochoreni,kedy zacal pokasliavat,lieceny bol spociatku Fenorinom,Zodacom,ked to neprechadzalo Sinupretom a Bronchosanom,ale kedze sa jeho kasel neustale zhorsoval,az tak,ze vracal,predpisany mu bol Summamed,ale uz po druhej davke,kedze nedochadzalo k zlepseniu,sme boli hospitalizovany v nemocnici.Tam sme boli prve 3dni lieceni neantibioticky,sirupmi,inhalaciami soli,ale kedze kasel stale neslabol,jeho prejavy vraj pripominali cierny kasel-ocervenanie tvaricky,slzicky v ociach,zvracanie,hnusny zachvatovity kasel,maly bol premiestneny na JISku,kde mu cez hlavicku podavali 3dni Klacid o.i.,potom uz na oddeleni vo forme sirupu,spolu so Stoptusinom a Mucosolvanom,kedze kasel bol zachvatovity,drazdivy,ale po vyvracani hlienovy.Aj na zaklade toho ho museli viackrat odsavat z nosteka aj ust.Po 10dnoch nas pustili domov,s tym,ze boli uz odobrabe 2 vzorky na pertusis a parapertusis,kedze je tam to podozrenie,lebo maly nebol stale ockovany 3oj vakcinou,nasej pediatricke sa stale nepozdavalo to pliecko.Vysledky vsak vraj budu az do mesiaca!My sme doma uz takmer druhy tyzden,ale maly stale kasle.Uz to nie je take dramaticke,kasel je suchy,hoci v pribehu tyzdna sa mu 1-2x stalo,ze este zvrackal,asi vo velkosti dlane,ale vie sa uz sam ukludnit.No kasle stale.Ma uzivat nadalej Stoptusin a Fenistil,ale ako dlho to moze uzivat?Kolko taky kasel este moze trvat?Alebo ako by sme mali postupovat?Uz som z toho zufala,neviem uz,ako by som mu pomohla.Zabudla som este dodat,ze pocas celeho obdobia maly vobec neteplotoval.Mrzi ma,no neviem vsetky tie kombinacie liekov,co dostaval,urcite tam boli tieto spominane a nieco kortikoidne.Velmi pekne dakujem za Vasu radu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Kašeľmôže trvať až šesť týždňov, liečba je primeraná, bude iste ďalej sledovaný vašou pediatričkou, držte sa je rád. Chce to veľa trpezlivosti.