Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • zápal obličiek

    Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, máme chlapčeka 5 mesačného a prekonal zápal obličiek v 4 mesiaci, liečil sa 6 týždňov antibiotikami, po dobraní liečby a následným vysadením antibiotík sme šli po 4 dňoch na kontrolu moču a v moči mu zistili zase zápal a nejaké baktérie a opäť mu nasadili antibiotický sirup, odvtedy už vyše týždňa chodíme s močom a raz nič v moči nemá a na druhý deň má zase baktérie, nevedia nám poriadne povedať čo to vlastne má alebo z čoho ale tento raz to zápal obličiek nie je. Chcela by som len poprosiť o nejaký kontakt na nejakého odborníka na detskú nefrologiu, ktorý by nám možno vedel poradiť, pretože viac hláv viac vie. Nám sa zdá že malému nič nie je pretože pekne papká, spinká a nemá žiadne teploty a ani nikdy nemal a nemá ani žiadne problémy. Takže ak by ste mali nejaké skúsenosti s týmto ochorením alebo poznali nejakého odborníka tak by sme boli veľmi radi. ďakujeme

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Zápal obličiek je v detskom veku veľmi závažné ochorenie. U chlapčeka treba vždy už po prvej atake pátrať, či nieje zároveň prítomná aj anomália, tedy vývojová chyba vylučovacieho systému.
    Zápal obličiek má svoje príznaky a v tomto veku vyžaduje určite liečbu počas hospitalizácie.
    Zápal obličiek je sprevádzaný teplotou, horúčkou, vysokými zápalovými parametrami a nálezom baktérií v moči a leukocytov v moči.
    Celkový stav a nálezy je treba zhodnotiť a uzavrieť, či sa jedná alebo nejedná o zápal obličiek. Predpokladám, že takto postupovali aj lekári, starajúci sa o vaše dieťa.
    V každej nemocnici, teda predpokladám, že v každom okresnom meste je detský nefrológ, ktorý by mal takéto dieťatko, po prekonaní zápalu obličiek v takomto útlom veku sledovať. Neviem, kde žijete, takže vám konkrétneho odborníka neviem odporučiť, ale určite v kaťdom okresnom meste detský nefrológ je.