Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Zvýšená teplota - merať aj v noci?

    Dobrý deň,

    máme s kamarátkou rozdielný názor v tom, či merať alebo nemerať dieťatu teplotu aj v noci, keď spinká.

    Kamarátka každú hodinu "strčí" teplomer pod pazušku a zmeria teplotu, ak vystúpi nad 39st., tak dá niečo proti horúčke (paralen, nurofen, panadol) alebo dieťatko osprchuje, resp. okúpe vo vlažnom kúpeli - a to aj v noci.

    Ja zase priebežne sledujem teplotu počas dňa a podľa potreby dám liek alebo sprchu, zábal. V noci iba rukou sledujem, či dieťa nie je moc horúce, nemeriam inak, nebudím, iba keď sa dieťa samo zobudí (napr. na papanie), tak zmeriam a potom riešim sirupom alebo čapíkom.

    Kamarátka má strach, aby dieťa v noci neskolabovalo z vysokej teploty, ja zase som toho názoru, že pokiaľ dieťa kľudne spinká, hoc má aj vyššiu teplotu, netreba ho budiť.

    Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Choré dieťa je potrebné sledovať, pri veľmi vysokej teplote sa väčšinou zobudí. Nepovažujem za správne stále mu merať teplotu. Je vhodné choré dieťa sledovať pri svetle, ktoré je tlmené ale matka má dobrý prehľad čo sa s dieťatkom deje, ako vyzerá ako dýcha. Toto sledovanie je dôležitejšie ako opakované meranie teploty ak dieťatko, i keď s teplotou pokojen spí.