Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • ASLO 3120

    Dobrý deň,
    chcela by som sa opýtať na spôsob liečby a dlžku užívania antibiotík v tomto prípade - môjmu 5 a pol ročnému synovi z krvi zistili strašne vysokú hodnotu ASLO (3120), norma je okolo 200, tak mu nasadili antibiotiká Penebene, ktoré má užívať 2 mesiace, už máme mesiac za sebou, tak som chcela kontrolné vyšetrenie krvi, ale p. doktorka mi povedala, že to tak rýchlo neklesá a máme ďalej pokračovať v užívaní antibiotík. Medzitým mu vytiahli jeden mliečny zub, v ktorom bol hnis a jeden mu vyvrtali a nechali otvoreny, aby hnis vytekal von. Môže to byť aj zo zubov, resp. v školke boli pripady šarlachu, ale moj syn nemal žiadne priznaky a bol zdravy, krvne testy sme robili kvoli imuno-alergologickemu vysetreniu. Vytery z nosa a hrdla boli negativne, v poriadku. Nerozhadze mu to imunitny system - toto dlhodobe uzivanie antibiotik, v lekarni mi odporucili pripravok Dophilus, je to potrebné to dávať spolu s antibiotikami? Ako zistime pricinu, preco ma take vysoke hodnoty ASLO? Musime uzivat antibiotika tak dlho? Co ked mu potom nebudu zaberat na ine ochorenia a bude musiet uzivat silnejsie lieky, nestane sa rezistentnym na tieto antibiotika? Chystam sa aj na ORL, len neviem, ci ma neposlu prec, kedze uz sa liecime antibiotikami.
    Dakujem za odpoved a radu.
    Prajem pekny den

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Penbene je v tomto prípade indikované a vaša lekárka má pravdu. Zdrojom infekcie mohol byť pokazený zub ale aj šarlac, ktorý u neho prebehom bez príznakov ochorenia, respektíva stretol sa so šarlachovým bacilom ale nedostal ochorenie. Imunitný systém mu to nenabúra, chráni ho to proti závažným poruchám obličiek, srdca a nervového systému. Dophillus môže užívať, ale aj nemusí, penbene nie je širokospektrálne ochorenie. Ak penbene správne užíva, resistenciu to nevyvolá, na pôvodcu šarlachu určite nie. Tieto antibiotika sa v odôvodnených prípadoch užívajú aj omnoho dlhšie.