Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Nosné mandle

    , Autor: radenka

    Dobrý deň, minulý týždeň som písala otázku, žiaľ nedostala som odpoveď...
    Takže ešte raz :o)
    Mám synčeka - 3 roky, práve nastúpil do škôlky, do troch rokov bol doma, narodil sa zdravý a nemá žiadne zdravotné problémy. Od narodenia spapal iba 3x antibiotiká, dokonca od svojich 2 rokov po dovŕšenie 3 roku sme neboli ani raz u lekárky...No ale k problému, od nástupu do škôlky je malý druhý krát chorý (nastúpil vo februári), soplíkoval bez teplôt, detská lekárka nám dala lieky na odhlienenie+kvapky do nosa (sekrét z nošteka bol hustý, ale číry) z hlienikov začal aj vlhko pokašliavať. Po dvoch týždňoch- keď to neustúpilo, sme boli odporučení k krčnej lekárke, tá mu vyšetrila krv - všetko v norme, ale predpíslala antibiotiká, kvôli tomu, že to dlho trvá..cca po 5 týždňoch sa z toho dostal. Nastúpil do škôlky a opäť soplíkuje (bez teplôt a obdobný sekrét) - pritom aj p.učiteľka mi hovorila, že má v triede kopec nachladených detičiek-je zrejmé, že to nachytal tam. Pani doktorka nás odporučila na výber nosných mandlí...mne sa to nezdá, nie je často chorý, nemá zväčšené nosné mandle, nechrápe, nie je unavený, vie sa vysiakať...nemyslím si, že je to plná indikácia pre takýto zásas ak mu to nerobí problémy. Veď napr. celý rok bol zdravý, teraz si zvyká na kolektív a samozrejme, že chytá aj baciliky...No ja neviem, ale nesúhlasím s jej odporúčaním...Ďakujem za Váš názor

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Na jednej strane si myslím, že jeho opakované ochorenia súvisia s nástupom do kolektivu, často to vidíme.
    V tomto veku a pri opakovaných ochoreniach dochádza k zväčšeniu nosnej mandle. Zásadné stanovisko dá špecialista detský otorhonolaryngológ, ktorý po vyšetrení zdravého dieťaťa / teda bez práve prebiehajúceho infektu/ určí, či je nosná mandľa zväčšená alebo nie.
    Všetky otázky zodpovedávam chronologicky ako prišli v časovom slede. Mešká s odpoveďami, lebo som nenastúpila načas na nový systém, Robím, čo môžem, aby som to dobehla. Idú voľné dni, dúfam, že to dobehnem.