Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,583 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Predkožka

  , Autor: odbornik2

  Dobry den, chcela by som sa opýtať na problém predkožky môjho 27-mesačného chlapca. Pýtala som sa svojej pediatričky, či je nutné od roka naťahovať predkožku a povedala, ze to patrí každodennej hygiene. Na koľko som čítala v časopise Mamaaja, ze to nieje potrebne vôbec sa týmto veciam venovat, pokiaľ neni zapal alebo problémy pri močení, a že sa to v puberte napraví.To je ta menšia otázka. Tá, čo sa ma viac týka je, že pred týždňom mal synček problémy s močením a mal zápal penisu, s ktorého mu vytekal aj hnis. Dostali sme od pediatričky Framykoinovu masť repíkový kúpeľ a odporučenie cikať do vody. Po dvoch dňoch nám zápal a bolestivé močenie prešlo a mi sme opäť skúšali pretiahnúť predkožku a nešlo to. Skúšame to pri každom kúpaní a jemne, ale aj tak malý sa tomu bráni.Neplače, ale je mu to nepríjemné.Tak sa chcem opytať, či sa to dá nejaký kúsok narezat, aby sa nerobila obriezka, pretože tú by som chcela dať urobiť, až v poslednom prípade.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Po prvé cikanie do vod nie je vhodné, voda sa spätne nasaje do močovej trubice a mohlo by to spôsobiť zápal.
  Ak už mal ťažkosti, sledujte, či nemusí pri močení tlačiť, či nedochádza k tzv. balonkovaniu, teda prenikaniu moče medzi listi predkožky. V takom prípade je vhodné predkožku uvolniť, Nie je to obriezka, len uvolnenie predkožky. Ak ťažkosti nemá, nič nerobte, všetko sa upraví samo.

Podobné otázky

 • Sťahovanie predkožky

  , Autor: kanti

  Dobrý deň p. doktorka,
  chcela by som vedieť Váš názor na sťahovanie predkožky, resp. stiahnutie predkožky. Dnes som bola s mojím synčekom, 15 mesiacov, na očkovaní MMR a pri tej príležitosti mu pediatrička násilne stiahla predkožku. Dovtedy som mu ju sťahovala po kúpaní ja. Vedela som, že to tých drobcov musí bolieť, avšak to čo zažívam so synom, som veru nečakala. Plače, až vrieska pri každom cikaní (bezpečne viem, kedy močí), chodí po špičkách, no úplná hystéria a ja plačem spolu s ním. Je tento postup správny?Doktorka mi kázala umyť v repíku a natrieť odhalený penis, čiže žaluď, očnou framykoinovou masťou. Ako sa na túto problematiku pozeráte vy, názory odborníkov sa rôznia. Jedni hovoria sťahovať, ale mám pocit, že čoraz viac prevláda názor, nechať to tak. Ďakujem za radu.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Do pätnástich mesiacov predkožku neodporúčam sťahovať, samozrejme až na výnimky, kedy je to podrebné kvôli infekciám močových ciest alebo zápalom v okolí žaluďa a pod predkožkou.
  Uvedenú praktiku ako uvádzate vo vašej skúsenosti nikdy nepoužívam.
  S preťahovaním predkožky začínam tiež na 15 mesačnej prehliadke, skontrolujem, či sa predkožka uvoľňuje, ak áno ukážem rodičom ako ju majú každý deň pri kúpaní postupne uvolňovať a ak sa vôbec neuvoľňuje, používam mastičku s kortikoidom na masáže predkožky a postupné uvoľnenie, zväča s dobrým efektom. Ak sa predkožka neuvoľní, konzultujem detského urológa, ktorý nájde vhodné rieenie tak, aby do začiatku kolskej dochádzky bol tento problém vyriešený.

 • 15 mesiacov

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, pani doktorka, dnes som bola so synom na 15 mesačnej poradni.Nasa Dr.ho ne zaočkovať, aj keď je zdravý, lebo nemá očkovaciu látku, o predkozke mi tiež nič nepovedala, tak ja teraz neviem, čo mám robiť, mám ju začať presťahovať, ale ja neviem ako, syn keď sa ho vo vani dotkne, tak ja či, a nepáči sa mu to...Prosím, poraďte mi aspoň o tej predkozke, ako ju presťahovať, ako často a treba to vôbec, nepovolí sama.Vraj ďalšia poradna je v 3 rokoch. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Zaočkovaný musí byť, situácia s očkovacími látkami sa zlepšuje, budeme mať aj inú očkovaciu látku s rovnakým účinkom, taže problém sa behom jedného mesiaca vyrieši a lekárka musí dieťa zaočkovať.
  V tomto veku predkožku skontrolujem. pozriem, či sa začína uvolňvať. Ak áno, tak rodičom len poviem, aby po každom kúpeli či sprche večer predkožku pretiahli len toľko koľko sa dá bez akéhokoľvek násilia. Niekedy sa to nedá vôbec, ledva sa odhalí ústie močovej trubice. V takom prípade predpíšem mastičku triamcinolon a ukážem ako treba predkožku dvakrát denne masírovať, zväčša po dvoch troch mesiacoch a predkožka uvolní. Ak nie, riešim to odoslaním k urológovi.

 • predkozka

  , Autor: odbornik2

  Moj syn má 15 mesiacov, a tak sa pýtam, čo s predkozka. Zatiaľ som sa jej ani nedodá, ale čo teraz, bojím sa, neublíži mu, ako mu to presťahovať, prosím poradte mi.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Pri preventívnej prehliadke v 15tom až 18tm mesiaci skontrolujem predkožku. Ak sa otvára trošku, tak to treba postupne každý večer pri kúpaní preťaovať, kým sa to neuvolní. Veľmi pomaly, aby nedošlo pre natrhnutiu predkožky, ktorá by mohla krvácať a byť bránou infekcie. Ak sa to vôbec nedá, predpisuje mastičku triamcinolo na masírovanie predkožky a tým jej postupné otváranie, uvolnovanie, trvá to asi tri mesiace.

 • predkozka

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, pani doktorka, mám ročného syna a chcem sa opýtať, čo robiť s predkozka, nemá žiadne problémy, tak kedy začať s presťahovanie, a dokedy sa to robí. Počula som, že v 3 rokoch by už mala byť pretiahnutá úplne. Dakujem za radu

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  |Ja zvyknem ukázař maminke ako treba pretahovat predkožku pri preventívnej prehliadke v 15tom mesiaci. Treba to robit jemne, aby nedošlo ku krvácaniu, ak sa predkožka vobec neuvolnuje zvyknem dat na uvolnenie masticku triamcinolon, je len na predpis. Pravdepodobne aj váš lekár bude tento problém riešit v tomto veku. Nikedy sa podarí predkožku uvolnit, niekedy sa nezadarí a je potrebné konzultovat urologa.

 • sťahovanie pipíka

  , Autor: Susan

  Dobrý deň p. doktorka,

  Mám doma 11 mesačného syna, ktorému som sťahovala pipíka od ukončeného 1. mesiaca, už ho mal celkom stiahnutý, ale po mesiaci nesťahovania ( keď som si myslela, že už to nie je nutné) sa mu už pipík nedá stiahnúť... Aj keď mu ho sťahujem už asi mesiac pri každom kúpeli po troške koľko pôjde, stále nevidím žiadnu zmenu ani zlepšenie. Prosím Vás ako mám postupovať ďalej. Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nedporúčam sťahovať predkožku u kojencov do 15 až 18 mesiacov. Potom postupne tak ako to robíte, teda len toľko, koľko sa dá pri každom kúpaní, teda denne. Nič netreba robiť násilím, predkožka sa zväčša uvolní aj rastom penisu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: