Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,507 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • vigantol

  , Autor: odbornik2

  Dobry den,
  mam dvojmesacnu dceru a stava sa mi (nikekedy aj dvakrat za tyzden), ze zabudnem dat vigantol. Je to velmi dolezite nevynechat ani jednu davku, alebo sa nic nestane?
  Dakujem.
  D.P.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Myslím, že som už odpovedala, ale ak nie ešte raz. Vigantol je potrebné dávať denne dve kvapky. Ak výnmočne zabudnete jeden, dva dni nič sa nedeje, ale dávkovanie treba dodržiavať. Je vhodné dať vigantol k vecičkám na kúpanie, potom by ste nemali zabudnúť.

Podobné otázky

 • Zle dávkovanie Kanavitu

  , Autor: Alex

  Dobrý deň. Moja pediatrička, ktorej sa teraz neviem dovolať mi predpísala pre moje babatko kanavit a vigantol. Kanavit mi kázala dávkovať 1xtýždenne 1kvapku od 2 týždňa. Ja som sa však pomýlila a svojej malej som dávkovala 1 kvapku každy deň 6dni po sebe. Ohrozila som svoje dieta? Môže mať nejaké ťažkosti? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neohrozili ste ho ani nebude mať židne dôsledky. Teraz jej 14 dní kanavit nedajte a potom pokračujte v dávke jedna kvapka raz za týždeň do veku 3 mesiace, pokiaľ je dieťa kojeneé.

 • chrapanie a potenie

  , Autor: Kelly

  Dobry den, rada by som sa opytala na dve veci. Par krat sa stalo, ze som pocula nasho 9- mesacneho syna chrapkat ked spal. Odkedy sa narodil mozno tak 5x a tak na 10 minut. Treba to riesit? A tiez by soms a chcela opytat, ci je normalne, ze sa syn dost poti - hlavne pocas papania (vtedy sa poti na hlavicke), ale aj ked spi tak sa spoti. Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  chrápenie nie je problém, teba len zvlhčiť prostredie.
  Poenie tiež býva u detí. Zhodnoťte, či mu dávae pravidelne a v správnej dávke / 2 kv. Denne/ viamín D, vigantol

 • Trávenie

  , Autor: Renata

  Dobrý deň
  Chcela by som sa poradiť ohľadom môjho syna, ktorý má 18 mesiacov. Už od mesiaca mával problémy s bruškom (trávením, vetrami...), čo je asi u maličkých detí aj normálne. Málo spával, stále mal kŕče.... až neskôr som prišla na to že to bolo spôsobené vitamínom D značky Vigantol. Neskôr sa však objavili opäť a vtedy mu zistili že to je zasa tým že ma ľahšiu intoleranciu laktózy a aj alergiu na bielkovinu kravského mlieka... Teraz sa mu snažím už asi tri mesiace dávať take bezlaktózove potraviny, ale nevylúčila som všetko, jedáva aj obyčajne maslo, sem tam jogurt... Mlieko nepije už vôbec. Ale aj keď v ten deň nemá niečo mliečne, vždy mám pocit že má niečo s trávením. Má veľa vetrov, ktoré síce cez deň odchádzajú, ale je často nervózny ( mám pocit že aj z toho) a zo spánku sa často budí. Spí len raz deň a vždy po cca hodinke sa zobudí a vypije čaj a potom sa krúti až kým si neprdne a potom už nevie zaspať. V noci je to podobné - budí sa a vždy vyžaduje čaj, vypije ho a krúti sa kým si neprdne (akoby si tým čajom pomáhal), robí to aj cez deň...v noci sa tak zobudí pár krát... Ináč papá všetko a pekne, chutí mu ovocie aj zelenina. Dajte mi prosím radu, lebo odkedy sa narodil sa vždy s tým bruškom trápime a ešte sme sa poriadne nevyspali. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem aký čaj pije, ak feniklový, mohli by ste mu dať aj pred spaním espumisan, vyprdká sa a mal by byť pokojnejí. To je však len taká rada na okraj.
  Neviem, či bol dlho kojený alebo bol na umelej výžive. Je to dosť podstatné, pre tieto problémy, ktoré má.
  Môže to byť aj dysmikróbia, teda treba uraviť mikrobiálnu flóru v zažívacom trakte, preto by bolo vhodné dlhodobé užívanie probiotík, ideálne swis lactobacilky.
  Vzhľadom na to, že problémy trvajú dosť dlho, je na mieste konzultovať vášho lekára a urobiť niektoré základné vyšetenia.

 • Kanavit u novorodenca

  , Autor: Zuz

  Dobrý deň, pani doktorka. Syn má 13 dní, narodil sa s váhou 2880 g. Od 10. dňa mu podávam Kanavit, 2 kvapky podľa odporúčania pediatra. Avšak dnes som si uvedomila, že omylom podávam Kanavit každý deň namiesto raz za sedem dní. To znamená, že dostal 6 kvapiek. Mal malú vyrážku na líčku a posledné dní bol veľmi plačlivý a nervózny, to však pripisujem skôr Vigantolu, ktorý plánujem nahradiť iným prípravkom. Prosím, ukľudnite ma, že mu Kanavit nemohol ublížiť. Strach mám najmä preto, že je to taký raný novorodenec. Určite sa poradím aj svojím pediatrom, rada by som však poznala aj Váš názor. A keďže dostal 6 kvapiek, mám najbližšie 3 týždne vynechať? Ďakujem za Vaše názory a prajem pekný zvyšok dňa.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Na novorodeneckej návšteve vždy mamičku upozorním, aby si Kanvit dala na iné miesto než vigantol, pretože sa to ľahko zamení! Už sa stalo aj mne, že sa podával Kanavit denne, k žiadnemu predávkovaniu našťastie nedošlo, ale nie je to správny postup.
  podľa dohody lekárov podávame jednu kvapku Kanavitu 1x týždenne. Ďalšiu jednu kvapku Kanavitu podajte týždeň po podaní posledných dvoch kvapiek a všetko bude v poriadku. Podávajte naozaj len jednu kvapku týždenne do veku toch mesiacov, pokiaľ je dieťatko kojené.

 • vigantol

  , Autor: odbornik2

  Dobrý ddeň, mám ročnú dcéru a v poradni mi pani doktorka povedala, že mám naďalej dávať Vigantol 2 kv, a v lete ešte 1 kv. Ešte je to potrebné, a dokedy sa má dávať, neublíži jej to.Myslela som, že je to dôležité, len prvý rok.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Vigantol 2 kvapky denne je potrebné dávať do 18 mesiacov bez ohľadu na ročné obdobie. Tento vitamín je veľmi dôležitý pre mnohé procesy v ľudskom tele, pre rastúci organizmus zvlášť. V našich podmienkach je priordzeného vitaminu D málo, preto ho odporúčame všetkým deťom do puberty podávať v zime od novembra do marca. Vo gorme vitaminu D 800 jednotiek denne/ čo sú presne dve kvapky/ alebo ako rybí tuk, v lekárni dostanete niektorý prípravok. Správne dávkovanie a správne podávanie dieťaťu v žiadnom prípade neublíži, práve naopak, pomôže mu to. Pravdou je, že vitamín sa dá aj predávkovať, preto ho treba užívať presne podľa indikácie, vo vyššie spomínanom množstve. Pozor na rôzne preparáty, ponúkane aj reklamou, ktoré môžu vitamin D obsahovať, aby ich dieťa nebralo viac druhov a mohlo sa vitamínom D predávkovať.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: