Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,583 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Problém s dojčením

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, moja dcérka má osem týždňov a dojčím ju. Žiaľ v poslednej dobe mám mliečka akosi menej, malej nestačí, po tridsať minútovom dojčení veľmi plače a upokojí sa až keď po dojčení vypije 140 ml Beby. Nechcem ju dokrmovať, čítala som, že častejším prikladaním sa tvorba materského mlieka zvačší podľa nárokov dieťaťa, ale i keď ju prikladám aj každú hodinu, tak to nemá efekt. Skúsila som aj Degan tabletky, najprv pomáhali, ale teraz nezaberajú ani tie. Prosím Vás o radu, ako by som docielila toho, aby malej stačilo len moje materské mlieko.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem prečo ste brali Degan, ten teda ako vhodný ja nevidím.
  Je potrebné často prikladať, veľa oddychovať, dostatočne jesť a piť, byť 24 hodín denne s dieťatkom. Existujú aj čaje vhodné pre kojacie matky. Veľmi pomáha aj poradiť sa s poradkyňou pri kojení, ich adresy a čísla nájdete v detských časopisoch alebo skúste na stránke laktula.
  Treba sledovať aj hmotnosť dieťatka, počet mokrých plienok a umelé mlieko dávať naozaj len v prípade, ak dieťatko je nekľudné po kojení z oboch prsníkov v dostatočne dlhom čase.

Podobné otázky

 • Pitný režim bábätka cez leto

  , Autor: Ivet77

  Pani doktorka,
  aj napriek tomu, že ste už na podobný dotaz odpovedali (našla som ho vo vašej poradni),
  chcem sa opýtať nasledovné:
  Mám pomaly 3-mesačného synčeka, ktorý je plne dojčený, dokonca aj v noci papá každé 2-3 hodiny, niekedy aj 1,5 hodiny. Prichádza leto a s ním vysoké teploty. Máme byt na najvyššom poschodí pod strechou a cez leto (v podstate už aj teraz v apríli), v ňom máme poriadne horúco. Teploty sa aj v noci cez leto pohybujú vždy okolo 27 stupňov. Problém mávame my dospelí a neviem si prestaviť ako to bude znášať náš malý. Netreba mu v takomto prípade dávať aj dojčenskú vodu? Ak áno, ako často, po akom množstve a akým spôsobom (nechcem používať fľašku, aby som potom nemala problém s dojčením).
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak budú horúčavy, doporučujem vetrať a rozvešať v okolí dieťatka vlhké plachty. Ak cítite, že ste smädná vy a máte sucho v ústach, môže byť smädné aj bábätko, ponúknite mu prevarenú, ochladenú vodu v dávke asi 20 - 25 ml medzi kojením počas horúcich dní, je to asi 5 čajových lyžičiek, viac nepotrebuje.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: