Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • kúsky v potrave

    Dobrý deň. Pani doktorka chcela by som sa spýtať ako naučiť mojho ročného syn jesť potravu v ktroej sú väčšie kúsky napr. na male kocky nakrájaný zemiak, mrkva, cestoviny. Mam s nim problemy, mixovanú potravu zje bez problémov, roztlačenú odmietal, vypľúval. Tak som mu začala zeleninu strúhať a tak ju zje. Ale mäso na kúsočky, rzžu, tarhoňu, cestovina, zemiaky na väčšie kusky nechce jesť. Som z toho zúfala. Ked mu dávam piškotu, alebo chlebík tak si uhryzne veľky kus ktorý mu lovím v puse pretože ho nemôže pohrýzť a dusí ho. Ked mu to dávam po kštičkoch tak to zje. Ved v jeho veku by už mal pekne hrýzť. Zubov ma 8. Ďakujem za odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    V jeho veku sa učí jesť, učí sa ovládať jazyk, postupne sa vytvára hltací reflex aj po stimulácii vnútorných častí úst, nie len pier. Je veľmi dobre, že ste postupne prišli na to, ako upravenú stravu spapá a ako nie. Dávajte mu teda len tak pripravenú stravu, ako ju dokáže zjesť. Ak budete nasilu ponúkať potraviny vo väčších kúskoch, vyrobíte mu nechutestvo a z neho zlého jedáka. Nebuďte vôbec zúfalá!! Postupne sa papať naučí a bude jesť tak ako všetci ostatní, sústa pekne príborom. len neurobte chybu, že túto periódu učenia urýchlite alebo niektoré etapy preskočíte. neporovnávajte ho ani s inými deťmi, každé dieťa sa všetko učí individuálne.