Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • fluorové tabletky

    Dobrý večer, chcem sa vás opýtať ne fluórové tabletky ktoré sa podávajú deťom. Syn má 16 mesiacov, tlačia sa mu stoličky a doktorka mu predpísala tieto tabletky. POvedala mi len, že to má brať 200 dní v roku a nič viac k tomu. Prosím napíšte mi ako mu to mám dávať či presne 200 dní bez prestávky alebo si to mám nejako rozpočítať aby boli medzi tým aj nejaké prestávky? A ešte sa chcem opýtať či sa tie tabletky predpisujú všetkým deťom ako napr. Vigantol? A či dlhodobé užívanie týchto tabletiek nemá nejaké niežaiadúce účinky.

    Ďakujem veľmi pekne za odpovď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Práve som odpovedala na podobnú otázku. Tieto tablety sú na prevenciu zubného kazu, závisí aj od názoru lekára, či ich dáva alebo nie, kedysi to bolo prikázané ich dávať a asi aj užívať. Nikdy som s týmto názorom nesúhllasila, nedávam ich pacientom ani svojim deťom. Teraz sa skôr doporučuje u detí, ktoré vedia teblety rozhrýzť, potom vypláchnuť ústa s rozhryzenými tabletami Je to lokálny spôsob prevencie zubného kazu.
    Pani doktorka vám mala povedať ako presne ich máte užívať. ja si to už v tejto chvíli naozaj nepamätám.