Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Strava 2,5 ročného dieťaťa

    Dobrý deň! Mám skoro 2,5 ročnú dcérku, ktorá váži cca11kg.Jej pôrodná hmotnosť bola 2700g. Dodnes je kojená aj spolu s mladšou sestričkou, ktorá bude mať 8 mesiacov.Papá mliečko 2x za deň, poobede s tým zaspáva a večer už iba 5 min.Keď sa mala sestrička narodiť, skúšala som ju odstaviť, ale odmietala a aj dodnes odmieta všetky ostatné mleička.Akurát na raňajky vypije jeden actimel. Potom sem tam zje kúsok chleba, alebo počivo, ale veľmi málo. Na desiatu zje jeden banán, alebo sabináčik, alebo bebe brumík. Na obed papá polievočku so zemiačkami alebo s mrkvičkou a po nej buď mäso so zemiakmi, alebo halušky, alebo palacinky, sem tam ryžu ale všetko ostatné odmieta. Na olovrant zje kúsok jablka a na večeru buď vajíčko, alebo chlebík, sem tam zje jogurt. Celý deň vypije veľmi málo tekutín. Približne 2,5dcl.Niekedy 0,5l. Už som skúšala vodu, rôzne čajíky, džúsiky, všeliaké druhy pohárikov, ale zaberá to málokedy. Čo by som mala robyť? Je táto strava dostačujúca? Bojím sa o jej zdravie. Ináč je v poriadku. K.O. mala tiež v poriadku. Doteraz nebola vážnejšie chorá. Ďakujem za vašu radu a pomoc.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Asi by ste ju už mali odstaviť. Fakt je, že keď nebýva chorá a strava obsahuje všetky živiny, čo pri dodávke mäsa, cestovín, ovocia, zeleniny je v poriadku, tak by som sa len snažila dodržiavať stravu pravidlene 5x denne a sledovala hmotnosť, stolicu, močenie a vývoj a neriešila žiadne iné veci.