Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,510 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Očkovanie mmr

  , Autor: franulka

  Dobrý deň. Dcérka bola pred 4 dňami očkovaná na MMR v 15 mesiacoch. Lekárka nám povedala, že reakcia na očkovanie sa môže dostaviť v podobe horúčky 8 až 10 dní po očkovaní. Avšak dozvedela som sa, že ak spolu s horúčkami sa dieťatko aj vysype a má na tele vyrážky. Moja otázka znie, či medzi reakciu patrí len horúčka alebo teda horúčka s vysypanim sa, že čisto horúčka to vraj nemôže byť. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Reakcia nemusí byť viditeľne žiadne. alebo má dieťatko teplotu až horúčku alebo má okrem horúčky / alebo aj bez nej/ červenú vyrážku na celom tele. Niekedy má aj zväčšené uzlinky na krku. Pri horúčke treba dávať lieky od teploty, s vyrážkou netreba robiť nič a uzlinky sledovať, ak by trvali viac ako 14 dní je vhodné konzultovať lekára. Dôležité je vedieť, ža ak je reakcia akákoľvek!!! dieťa nevylučuje žiadne vírusy do prostredia a nikoho neohrozuje, nie je infekčné!!!!!

Podobné otázky

 • Mmr očkovanie

  , Autor: Domi

  Dobry den. Mam otazocku dcerka 4,5 rocna mala ockovanie mmr pred 3 tyzdnami a dnes mala zvysenu teplotu nema ani nadchu ani kasel len ma tu teplotu, tak sa chcem opytat ci to moze byt reakcia na to ockovanie dakujem krasne za odpoved

 • Očkovanie MMR a Bexsero spolu

  , Autor: BaBan

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je možné podať naraz prvú dávku očkovania mmr a druhú dávku vakcíny bexsero. Ďakujem pekne za odpoveď.

 • Očkovanie MMR a 3. Dávka

  , Autor: Mamicka10

  Dobrý deň,
  Dcéra má 11 mesiacov, zatiaľ absolvovala len 1 dávku očkovania ( zaškrt, tetanovka, čierny kašeľ, atď.) A 2 davky proti rotavirusu. Druhu dávku by mala dostať v 12. Mesiaci. Keďže stále bola nejaká choroba v rodine( súrodenec, dcera) očkovanie sa vždy preložilo. Chcem sa spýtať je možné jej podať MMR vakcínu v 15m. Ak 2. Dávku spomínaného očkovanie proti tetanovke, zaskrtu atď dostane v 12m? A 3. Dávku potom doockovat 12+6m ? Aký rozostup by mal byť medzi 2. Dávkou , MMR a 3. Dávkou? Spolu s druhou Dávkou vakciny dostane aj 3. Dávku proti rotavorusom.
  Neoslabi sa ucinok týchto vakcín kvôli oneskoreniu očkovania?

  Ďakujem pekne za Vašu odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Žiadnu dávku rotavírusov už v tomto veku nemôže dostať. Ak bola očkovaná rotarixom sú to len dve dávky.
  Očkovanie sa podľa mňa zbytočne odkladalo, lebo isto nemala stále vysoké teploty, ktoré sú vlastne jediná kontrindikácia očkoania. Teraz však treba postupovať racionálne. V dvanástom veku života dostane druhú dávku hexavakcíny a prevenaru / odstup od prvej dávky namenej dva mesiace, nesmie byť kratší!/ Potom v 15tom mesiaci dostane MMR vakcínu a v 18tom mesiaci / najmenej 6 mesiacov po druhej duvke/ dostane hexavakcínu a prevenar.

 • Preockovanie MMR vakcínou (11.rok)

  , Autor: AndreaBD

  Dobrý deň, potrebovala by som poradit ako postupovať pri ďalšom preockovani MMR vakcínou ak pri prvej (15 mes.)bolo viacero nežiadúcich účinkov.(vysoké horúčky, zapálené oci,zasklby, vysyp,bolesti hlavy, zväčšené uzliny) po pár dňoch nutná liečba antibiotikami zvýšené crp hodnoty...,týždne po očkovaní stagnácia dokonca krok späť v oblasti vývinu reči...neskôr sme všetko dohnali ale teda ta reč sa potom rozbiehala veľmi obtiažne..problém je že naša pani lekárka to nebrala ako nežiaduce účinky vakcíny ale že teda bohužiaľ sa nám asi k tomu očkovaniu pridružila iná choroba,pretože po MMR vakcíne sa nežiaduce účinky prejavujú až po týždni a dcéra mala horúčku už deň po očkovaní,následne každý deň v priebehu týždňa pribúdali ďalšie nežiaduce účinky popísané vyššie..čiže v karte máme sice vedene liečenie antibiotikami po očkovaní ale nie zapísane ako reakcie po očkovaní...moja otázka je, keďže sa pomaličky blíži čas preockovania,či dcéru očkovať ( či ako staršia ,môže zvládať očkovanie lepšie )alebo ak už raz bola takáto odpoveď organizmu,nemôže byť ťa následná reakcia horšia? Ine očkovanie okrem tohto nám problémy nerobilo..ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Predpokladám, že vaša pani doktorka má pravdu, uvedené zdravotné problémy neboli reakciou na očkovanie ale práve vzniknutou infekciou bezprostredne po očkovaní.
  Preto odporúčam pokračovať v očkovaní ale naozaj sa snažiť, aby očkovanie prebehlo u zdravého dieťaťa, tak by bolo vhodné, aby pred očkovaním cca týždeň nešla do nového kolektívu / napr.tábor, škola v prírode / a mala aj telesné šetrenie/ týždeň predtým žiadne športové výkony, preteky/. Nemala by byť ani v kontakte s chorým človekom / súrodenec, spolužiaci/. Ak to dodržíte, dieťa bude pred očkovaním riadne vyšetrené / čo je podmienka u každého dieťaťa pred očkovaním/, tak sa nemáte čoho obávať.

 • Ockovanie mmr a choroba

  , Autor: Nikola2288

  Dobrý deň, dcéra dnes bola očkovaná prvou dávkou mmr vakcíny. V ten večer sa u nej prejavila choroba- nádcha, sople- zatiaľ. Môže to mať nejaké následky? Keďže choré deti sa nemajú očkovať. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Keď sa očkovala nebola chorá.
  Na očkovanie by to negatívny vplyv nemá.
  Pri liečbe postupjte ako obvykle, riešte prípadnú teplotu nádchu podávajte vitaminy. Ak by teplota ochorenie trvalo dlšie, konzultujte lekára.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: