Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,724 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Očkovanie mmr

  , Autor: franulka

  Dobrý deň. Dcérka bola pred 4 dňami očkovaná na MMR v 15 mesiacoch. Lekárka nám povedala, že reakcia na očkovanie sa môže dostaviť v podobe horúčky 8 až 10 dní po očkovaní. Avšak dozvedela som sa, že ak spolu s horúčkami sa dieťatko aj vysype a má na tele vyrážky. Moja otázka znie, či medzi reakciu patrí len horúčka alebo teda horúčka s vysypanim sa, že čisto horúčka to vraj nemôže byť. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Reakcia nemusí byť viditeľne žiadne. alebo má dieťatko teplotu až horúčku alebo má okrem horúčky / alebo aj bez nej/ červenú vyrážku na celom tele. Niekedy má aj zväčšené uzlinky na krku. Pri horúčke treba dávať lieky od teploty, s vyrážkou netreba robiť nič a uzlinky sledovať, ak by trvali viac ako 14 dní je vhodné konzultovať lekára. Dôležité je vedieť, ža ak je reakcia akákoľvek!!! dieťa nevylučuje žiadne vírusy do prostredia a nikoho neohrozuje, nie je infekčné!!!!!

Podobné otázky

 • MMR

  , Autor: Tana

  Dobrý deň,
  písala som Vám pred rokom, keď sme odchádzali do USA, ohľadne očkovania MMR. Dcéra mala prvé očkovanie MMR vakcínou Priorix na SLovensku. V USA sme ju museli dať zaočkovať druhou dávkou, mala 5 rokov, vakcína mala označenie MMR II (našla som na nete, že ju vyrába firma Merck).Táto vakcína sa zrejme na SLovensku nepoužíva. Záznam mám aj v našom očkovacom preukaze a dostali sme aj očkovací preukaz v USA. Doktorka mi povedala, že v jedenástom roku možno bude musieť byť opäť preočkovaná na Slovensku, ale že to potom musí overiť na hygiene. Nechcem, aby ju opäť očkovali. Je možné tieto dve vakcíny takto kombinovať, aby boli účinné? Alebo je nutné ju znova očkovať vakcínou Priorix na Slovensku? Bojím sa nežiadúcich účinkov a preto by som to chcela odmietnuť. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nemusíte odmietnuť, vaše dieťa je už očkované MMR vakcínou dvakrát, takže má kompletné očkovanie proti týmto ochoreniam / mumps, osýpky, ružienka/ a viackrát očkované nepotrebuje byť. Vakcíny od rôznych výrobcov sú v tomto prípade zameniteľné a očkovanie ktoroukoľvek vakcínou sa počíta za splnené.
  Očkovanie MMR ako aj všetky ostatné očkovaia majú v rôznych krajinách rôzne intervaly, rôzne očkovacie kalendáre sú, preto máte z USA toto očkovanieuž hotové, podľa ich kalendára. Očkovanie však aj u nás platí. Takže posledná veta: dieťa je riadne zaočkované, v jedenástom roku života očkované nebude!!!!!!!!!!!!!!

 • mmr medzi hexavakcinu

  , Autor: sysa

  Dobrý den,

  mám dcérku 2r. a 2m. S očkovaním sme začali neskôr a momentálne má za sebou dve dávky hexavakcíny a tretia ju čaká v júli. Chcem sa spýtať či je možné a správne keby bola teraz teda cca 4 mesiace po druhej dávke hexy očkovaná mmr? A následne by cca 2 mesiace po mmr dostala tretiu dávku hexy. Nie je to riskantné vstupovať do procesu tvorby protilátok z neživej vakcíny práve živou vakcínou mmr?. Aj vzhľadom na to že by po mmr bola opäť aplikovaná neživá hexavakcína. Bol by taký postup správny. Ak je to možné, stretli ste sa už s tým? Zaočkovanie mmr teraz zvažujem práve kvôli osýpkam čo sa teraz vyskytujú v europe ale v žiadnom prípade nechceme nič riskovať a ak je to čo i len trochu riskantné alebo neodskúšané radšej dokončíme očkovanie hexou a až potom dáme mmr. Mám na to totiž názory dvoch pediatrov a sú úplne odlišné. Jeden tvrdí že kľudne sa to môže a druhý že v žiadnom prípade sa to nesmie. Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je úplne lege artis, teda podľa pravidiel, ktoré platia zaočkovať medzi druhou a treťou dávkou hexavakcíny MMR. Správne ste sa rozhodli, že ste očkovať začali a treba ho aj dokončiť ako najskôr sa dá. ochorenie na osýpky / ale aj ostatné dve choroby/ je závažné, môže byť dokonca smrteľné alebo mať neovpylvniteľné závažné následky a v sčasnej epidemiologickej situácii v je dôležité, aby dieťa bolo proti nim zaočkované. Po očkovaní MMR môže dostať ďalšie očkovanie najskôr o 4 týždne, ideálne o 6 týždňov.

 • Očkovanie MMR

  , Autor: Žaneta

  Dobrý deň. Môj synček (14mes) má potvrdenú alergiu na vajíčka. Niekde som sa ale v minulosti dočítala ze v tomto prípade sa očkovanie MMR neodporúča. Je to pravda ? Doteraz mal všetky očkovania v termíne, pri prvom a tretom mierna reakcia teda zvýšená teplota ale pri druhom skončil na antibiotikách.
  Vôbec nie som proti očkovaniu, hlavne nie teraz ale dosť ma to zaujíma keďže očkovanie mame začiatkom júna. Ďakujem za odpoveď, pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem aké mal príznaky, na základe ktorých sa stanovila alergia na vaječný bielok, ale nech je to akokoľvek, očkovať MMR vakcínou sa môže.
  Na základe spoľahlivých informácií alergia na vaječný bielok nie je dôvodom neočkovať MMR vakcínou.

 • Očkovanie MMR

  , Autor: Janka7385

  Dobrý deň. Chcem sa opýtať či je v poriadku očkovanie MMR už v 9 mesiaci.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  V odôvodnených prípadoch, napríklad cestovanie do miest, kde sa osýpky vyskytujú, je možné očkovanie po deviatom mesiaci veku. ak sa však očkuje v tomto veku v pätnástom mesiaci je potrebné dieťa normálne zaočkovať a v našom očkovacom kalendári sa v jedenástom roku života normálne podáva druhá dávka . Okrem odôvodnených pípadov ako som uviedla vyššie, je očkovanie MMR až medzi pätnástym a osemnástym mesiacom.

 • ockovanie MMR vo vyssom veku

  , Autor: nindula

  Dobry den, je mozne ockovat dieta vakcinou MMR aj vo vyssom - skolkarskom veku? dieta este nebolo ockovane touto vakcinou. Je mozne ockovanie monovakcinou proti priusniciam/mumpsu resp. osypkam? dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  U nás monovakcínu proti jednotlivým ochoreniam nemáme. Ani nie je potrebné ju mať. Je dokázané, že očkovanie trojvakcínou je účinné a nežiadúce účinky nie sú častejšie ako by boli po monovakcíne.
  očkovanie touto vakcínou je možné kedykoľvek počas života, nie je tam vekové obmedzenie. Akurát ak ste nedodržali odporučený termín očkovania a nebol na to zdravotný dôvod, očkovacia látka je hradená pacientom repsektíve rodičom.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: