Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Názor na očkovanie

    , Autor: tori

    Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o Váš názor na očkovanie. Syn mal teraz 5 rokov, boli sme na preventívke a požiadala som o odloženie očkovania..Mám s očkovania obavy, či je vakcína bezpečná,možné nežiadúce účinky a na druhej strane sa bojím, že ked ho nedáme očkovat, pri dnešnej dobe keď je plný svet migrantov a hocičosi niečo sa zrovna naň "nalepí"...jasné, že mi to naša dr. vyhovárala, veď aj my sme boli ako deti očkovaní všetci a nič nám nebolo...Ale chcela by som vedieť názor na očkovanie aj niekoho iného..

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ja som medicínsky presvedčená, že očkovanie je úkon, ktorý zachraňuje deťom život mnohokrát, ale pri najmenšom zabraňuje závažným ochoreniam. Nevidím dôvod na odkladanie uvedeného očkovania. Dieťa už proti ochoreniam, ktoré budú preočkované očkované bolo a iste nemalo žiadnu nežiadúcu reakciu na očkovanie, lebo by sa očkovanie buď neodporučilo alebo by sa previedlo v špcializovanej ambulancii. Môžem vám povedať, že sme mali dievčatko, kde sa očkovanie odkladalo zo zdravotných dôvodov a tesne pred očkovaním dostalo čierny kašeľ, ktorý je súčasťou tohto očkovania. Takže ak by sme očkovanie neodkladali, určite by ochorenie nedostalo. Znova: očkovanei deti chráni pred závažnými ochoreniami a nie je dôvod ho odkladať. Reakcie na očkovanie bývajú, sú rôzne, pri tomto konkrétnom očkovaní je to začervenanie v mieste vpichu najčastejšie.