rozdiel
, Autor: Registrovaný používateľdobry den , chcem sa opytat aky musi byt rozdiel medzi druhym a tretim ockovanim. dakujem
Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.
Poradna uzavretá.
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
dobry den , chcem sa opytat aky musi byt rozdiel medzi druhym a tretim ockovanim. dakujem
Závisí od krajiny, kde žijete a aký je tam očkovací kalendár. U nás dva mesiace až 12 týždňov medzi prvým a druhým a šesť mesiacov / až 12 mesiacov, ale to len v nevyhnutných prípadoch/ medzi druhým a tretím.
Dobrý deň pani doktorka. Máme 3 mesačnú dcéru a čaká nás prvé očkovanie. Chcela by som sa opýtať aké očkovacie vakcíny by ste odporučili. Malinká nie je vôbec dojčená od narodenia sme na umelom mliečku. Ďakujem Vám za odpoveď.
Základné očkovanie proti tetanusu, čiernemu kašľu, záškrtu, detskej obrne, hemofilovej infekcii a žltačke typu B sa prevádza očkovacou látkou infanrix hexa, máme s ňou dlhoročné skúsenosti, chráni proti uvedeným ochoreniam, nežiadúce vedľajšie účinky nebývajú časté, prevážne sa objaví teplota, reakcia je do 24 hodín, trvá zväčša 48 hodín, rovnako ako po očkovaní proti pneumokokom. Toto očkovanie je možné zabezpečiť dvoma očkovacími látkami, Prevenar / proti 13 typum baktérie streptococcus pneumoniae, očkuje sda 3x do roka, dopláca sa 12,9 €/ alebo očkovacou látkou Synflorix / proti 10 + 1 druhom uvedenje baktérie, tiež sa očkuje 3x do roka, nič sa nedopláca/. Obe očkovacie látky sú veľmi kvalitné, chránia proti uvedeným typom baktérie / ktoré sú obsiahnuté vo vakcíne/, nežiadúce účinky pozorujeme zriedka. O tom, ktorú očkovaciu látku si vyberiete rozhodnte vy, nedá sa o žiadnej povedať,že je lepšia. Samozrejme, Prevenar chráni proti 13tim, synflorix proti 11tim druhom pneumokoka. To vnímajú rodičia ako zásadný rozdiel.
V tomto veku je možné z nepovinných ale vhodných očkovaní zabezpečiť očkovanie proti rotavírusom. Očkujem dvojdávkovou očkovacou látkou, chráni proti závažnému ochoreniu spôsobenému rotavírusmi, ktoré keď dieťatko dostane v ranom veku do jedného roka vyžaduje zväčša jeho hospitalizáciu. Niektoré štúdie uvádzajú, že je zvýšený výskyt cukrovky alebo aj celiakiu u detí, ktoré toto ochorenie prekonali. Očkovacia látka je hradená rodičmi ale poisťévňa nakoniec väčšiu časť platby preplatí . očkovanie sa prevádza podaním tekutiny do pusinyk, teda dieťatko očkovaciu látku vypije. Očkovanie chráni v prvom roku života plne, neskôr dieťatko môže infekckuiu dostať ale priebeh býva oveľa ľahší, než u neočkovaných detí.
Dobry den, chcem sa opytat na vas nazor na takyto ockovaci kalendar:
2 mesiace
DTaP/IPV/Hib, Pneumokok, Rotavirus, MenB
3 mesiace
DTaP/IPV/Hib, MenC, Rotavirus
4 mesiace
DTaP/IPV/Hib, Pneumokok, MenB
12-13 mesiac
Hib/MenC, MMR, Pneumokok, MenB
2-11 rok
DTap/IPV alebo dTap/IPV, MMR, chripka rocne
Nie je tych ockovani nejako vela? Je treba tolkokrat preockovavat to iste ockovanie? Je v poriadku ak sa podavaju vsetky ockovania naraz pri jednej navsteve lekara?
Moja dcera dostala zatial prvy set spolu s paracetamolom a zaroven v tom case brala antibiotika na zapalene ocko. Mne sa to moc nepacilo, ale doktorka povedala ze to je v poriadku vsetko dohromady. Vecer mala zacala strasne plakat a nedala sa nijak utisit. Miesta vpichov na jedej nohe jej navreli a scervenali. Mala je kludne dieta, skoro vobec neplace. Ja som ju taku este nevidela. Nechcela zobrat prsnik ani dudel, vobec nic az sa zakuckavala. Az zacala od kriku zaspavat mohla som jej dat paracetamol po ktorom sa ukludnila. V noci bola nekludna a horuca, dala som jej 3 davku paracetamolu. Na druhy den uz bolo lepsie ale stale mala teplotu okolo 37.5. Natastie to neslo vyssie tak som paracetamol uz nedavala.
Uz su to dva tyzdne a mala ma na stehne stale hrcku na ktoru je na dotyk citliva.
Je takato reakcia normalna? Mohla to byt reakcia na kombinaciu tolkych ockovani+antibiotik?
Ako mam postupovat pri dalsich ockovaniach? Netreba ich rozdelit alebo inak specialne postupovat? Tu kym sa nejedna o vazny pripad vsetko beru na lahku vahu, tak nema zmysel sa pytat doktora tu.
Dakujem
Podanie viacerých očkovacích látok v jeden deň nie je žiaden medicínsky problém. Je to viac antigénov naraz ale pri bežnej komunikácii dieťa musí zvládnuť oveľa viac, a neznámych antigénov na rozdiel od očkovania, kedy vieme aké antigény boli podané. Uvedená schéma je schéma očkovania vo Veľkej Británii, v každom štáte je iná a nie je to žiadna neprimeraná zaťaž pre dieťa ani nie je dôvod očkovanie odďaľovať, deliť a podobne. Vo Veľkej Británii poznajú svoju epidemiologockú situáciu a vedia, že tieto očkovania deti potrebujú, aby boli chránené pred závažnými a častými infekciami.
Reakcia na očkovanie bola primeraná, nesúvisela s množstvom podaných vakcín, skôr s typom dieťatka a reakciou jeho imunitného systému. Hrčka na nožičke znamená, že pri prenikaní ihly došlo k rozrušeniu niekorých podkožných štruktúr, ktoré sa teraz hoja a preto môže hrčka určitú dobu pretrvávať. O reakcii na očkovanie by ste mali informovať vášho lekára pri najbližšej návšteve poradne, prípadne pri ďalšom očkovaní.
Dobrý deň prajem, rada by som sa Vás opýtala nasledovné.
Naše bábätko bolo očkované po 1x –infarix hexa do jednej nožičky a Prevenar 13 do druhej. Po hexe nám ostala zatvrdnutá hrčka, ktorá sa nijako nezmenšuje (po 7 tyždňoch)...
1) Prosím vás, prečo tieto zatvrdliny vznikajú a kedy miznú?
2) Môže byť dieťa po druhý krát očkované aj keď miesto vpichu nie je úplne zahojené? (hrčka atď..)
Vo Vašej poradni uvádzate, že interval medzi prvým a druhým očkovaním musí byť minimálne 2 mesiace, ak sa očkuje hexa + pneumokoky naraz.
3) Prosím Vás, existuje nejaká vyhláška alebo usmernenie, ktoré tieto intervaly upresňujú?
4) Čo sa stane, ak je dieťatko zaočkované skôr?
5) A čo naopak v prípade, že nie je možné dieťa zaočkovať po 2 mesiacoch (choroba, teploty atď... a termín druhého očkovania sa musí odložiť?
6) Aký je maximálny možný rozostup medzi prvým a druhým očkovaním?
7) Je počas tohto rozostupu dieťa rovnako chránené voči chorobám, proti ktorým bolo očkované po 1x, alebo táto ochrana klesá?
8) Nie je možné termín druhého očkovania „prešvihnúť“ keď sa z nejakého dôvodu musí posunúť?
9) Je možné infarix hexa a prevenar 13 v druhom a treťom očkovaní rozdeliť aj keď po prvý krát boli zaočkované naraz? Ak áno, aké rozostupy (min. – max.) by ste zvolili?
Ďakujem za odpovede.....
Zatvrdlinka vznikla pravdepodobne preto, že prienikom ihly cez podkožie tak, aby sa ihla dostala do svalu / čo je nutné, pretože očkovacia látka sa má v tomto prípade aplikovať do svalu/ došlo k narušeniu niektorých štruktúr podkožia a tie sa teraz organizujú a reparujú, vzniká pri tom nové vazivo a môže sa to prejaviť takouto hrčkou. Pretrváva rôzne dlho. Je to proces regenerácie podkožia.
Dieťa môže byť do tej istej končatiny znova očkované, nemalo by to byť presne na to isté miesto, nikedy je to ťažké docieliť, takže aj vpich na rovnaké miesto nie je zakázaný. Interval medzi dvoma pneumokokovými vakcínami ri schéme očkovania 2+1 / ktorá platí u nás/ musí byť najmenej dva mesiace. Medzi dvoma hexami stačí 6 týždňov. Nezávisí od toho, či sa očkujú obe vakcíny naraz alebo oddelene. Intervaly sú dané v SPC očkovacej látky, čo je smerodatné a okrem toho to určuje očkovací kalendár. Ak nie je možné zaočkovať už o dva mesiace, je možné interval predĺžiť, a potom je potrebné očkovať čo najskôr ako sa dá. Medzi prvým a druhým očkovaním odstup nie je presne určený, prípustný je dvojnásobok základného intervalu / teda v prípade pneumo 4 mesiace/. V prípade, že je interval dlhší, postupje sa prísne individuálne, v zásade platí, že každá dávka sa počíta a lekár rozhodne, kedy treba očkovať tretí krát, prípadne niekedy aj štvrtý krát. Ak je dieťa zaočkované skôr, nie je dodržaná uvedená schéma 2+1 / v prípade schémy 3+1 je interval jedenmesiac/ a očkovanie nemusí zabezpečiť dostatočnú imunitu. Ochrana proti ochoreniam, proti ktorým sa očkuje ,nastupuje až po druhom očkovaní. Ako som napísala, termín druhého očkovania sa neprešvihne, každá dávka sa počíta ale potom / keď je interval veľmi dlhý/ sa postupuje individuálne. Očkovanie je možné v druhje dávke oddeliť, musia byť dodržané intervaly podľa SPC/ teda hlavne minimálny interval/. Rozdiel medzi oboma vakcínami nie je podstatný, v zásade dodržiavame 14 dní.
dobry den, moja dcera bola ockovana 2. hexavakcinou 26.7.2015. viem, ze 3. by sa mala ockovat 6 mesiacov po 2. nachadzame sa vsak v zahranici do konca marca.je mozne mat rozdiel 8 mesiacov alebo mam skusit zaockovat tu? dakujem za odpoved
Rozdiel 8 mesiacov je v poriadku, bez problémov sa toleruje rozdiel do 12 mesiacov od druhej dávky vakcíny. Samozrejme, čím skôr preočkujete, tým lepšie. Predpokladám, že to isté platí aj pre vakcínu proti pneumokokom.
Dobry den p. doktorka,
chcem sa spytat, vcera 29.06 sme boli na ockovani tretej davky prevenar13, druhe ockovanie prevenar13 sme mali 23.1, cize tam je rozdiel len 5 mesiacov a 6 dni a tu na stranke som si precitala,ze pisete ,ze odstup medzi druhym a tretim ockovanim ma byt 6 mesiacov, Je to velky problem ,ked odstup bol menej, nasa pediatricka nas neupozornila,ze treba dodrzat takuto lehotu a dcerku bez problemov zaockovala. Dakujem za odpoved
Uvedený interval je daný v SPC uvedenje vakcíny a mal by ho očkujúci dodržať. Pri inej schéme, tzv 3+1, kedy sa valstne v základnej schéme očkuje prevenar 4x je interval samozrejme iný. Tým chcem povedať, že intervaly sa menia podľa schémy, veku dieťaťa a podobne. Nepredpokladám, že by skrátenie intervalu v podstate o niekoľko dní, event. týždňov malo zásadný význam na odolnosť organizmu proti tomuto ochoreniu, za šiesty mesiac môžeme považovať interval medzi piaty a šiestym mesicom.
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: