Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,708 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • rotavirus a proti chrípke

  , Autor: odbornik2

  dobrý deň prajem pani dr. chcem sa spýtať, v akých prípadoch by ste odporúčali očkovať proti rotavírusom? a či vôbec odporúčate svojim pacientom toto nepovinné očkovanie.prvé dieťa som nedala zaočkovať... akosi som si neuvedomila ten termín do kedy treba dať... a uvažujem o očkovaní teraz pri druhom dieťati.. lebo sa nám už v rodine stalo, že bolo dieťa hospitalizované s určitou chorobou v nemocnici a odtial si donieslo hnačky a znova skončilo v nemocnici. A kedy treba zrealizovať očkovanie proti chrípke pre syna, ktorý pôjde od septembra prvý raz do škôlky a je náchylný doteraz na prechladnutie - horné dýchacie cesty a kašlík. Kedy sú tie obdboia na očkovanie, aby sme to včas podcyhtili a nedoniesli si zo škôlky chrípku... dokáže očkovanie proti chrípke eliminovať i prípadné časté prechladnutia? Zaoberám sa myšlienkou kúpiť domov inhalátor. Odporúčate inhalovať aj preventívne, alebo iba počas ochorenia... máme doma. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  S inhalátorom vám veľmi neporadím. Je potrebné udržiavať určitú vlhkosť ale inhalátor ako taký je určený na vdychovanie vodných pár pri ochorení.
  Očkovanie proti rotavírusom odporúčam hlavne u detí,u ktorých je pravdepodobnosť, že budú navštevovať často zdravotnícke zariadenie / napr. srdcová vada, nedonosené bábätko a podobne/, ale o očkovaní informujem všetkých rodičov a je na nich, či svoje dieťa nechajú zaočkovať. Myslím si, že rozumní rodičia, ktorí sa snažia chrániť svoje dieťa pred ochorením, ktoré nemusia podstúpiť, keďže na neho existuje očkovanie, svoje dieťa zaočkujú. Nezabúdajte, že očkovanie musí byť ukončené do konca šiesteho mesiaca veku dieťaťa.
  Očkovanie proti chrípke v danej sezóne sa vykonáva od konca septembra, je možné očkovať aj začiatkom nasledujúceho roka. očkovanie proti chrípke chráni len proti chrípke, proti iným vyvolávateľom nádchy, kašlíka a podobne/ tie však nebývajú s takým závažným priebehom a nemávajú časté komplikácie/ toto očkovanie nechráni.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: