Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Ockovacia demagogia

    Dobry den pani doktorka. Som matkou a zdravotnik. Reagujem na Vasu odpoved na otazku "Skodlivost ockovania". To ze mate titul, Vam nedava pravo povedat o inych ludoch, ktori sa tejto teme venuju, ze nic nevedia. Vari i ti lekari, co vyjadrili obavy z ockovania su hlupaci???Skor je pre mna zarazajuce, ze lekari akosi nechcu vobec na tuto temu diskutovat. Povedzte, ale uprimne!!Je vo Vasej ambulacnii coraz viac zdravsich deti?Ja vo svojom okoli snad nepoznam dieta, ktore je tyzden v skolke a 2 tyzdne doma.Je take tazke vobec zacat o tejto teme hovorit.Ako ludia, ktori pracujete s tym, co je pre nas matky to najdrahsie, ste povinni pozerat a informovat nas aj o druhej strane mince.Nepochybne Vam i kolegom patri vdaka za vela veci, co pre svojich pacientov robite, ale v tejto teme ockovania sa mi zdate akysi kratkozraki. V com to asi bude?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ja si uvedomujem aj riziká očkovania, preto k okovaniu pristupujem vždy individuálne, každé dieťa vyšetrím a pýtam sa na všetky okolnosti, ktoré by mohli skomplikovať očkovanie. Podľa mojich vedomostí a skúseností, tiež zo skúseností v mojej rodien / mnohé úmrtia na infekčné ochorenia u detí, súrodencov mojej mamy či starých rodičov/ taktiež skúseností mojich príbuzných ako lekrárov / som z lekárskej rodiny/, štúdium imunologie ainfektologie a vakcinologie v kontraste s nijako nepodloženými argumentmi ľudí, ktorá očkovanie odmietajú, som presvedčená, že očkovanie je preventívna metóda zachraňujúca miliony detských životov. Nepoznám ani jeden prípad, kedy by detský život zmarilo očkovanie!