Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • úprimnu odpoved

    prosim vas o vasu naozaj uprimnu odpoved ci je ockovanie proti rotavirusom take nevihnutne alebo je to len novinka na trhu tak preto to lekari tlacia rodicom da sa tomu predis aj bez ockovania ked doma dodrziavame dost prisne hyg.návyky keby ta vakcina stal menej tak rodic by to aj zvazil ale zase kopu penazi neviem reco je to take drahe pri synovy sme museli platit plnu sumu na infanrix a teraz zase treba dakujem za odpoved a prajem pekny den

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Rotavírusové ochorenie je ochroenie, ktoré prichádza z plného zdravia aj u úplne zdravých dokonca kojených detí. V našich podmienkach sa každé dieťa vpodstate vyliči / na svete ich tisíce zomierajú/ ale čím je dieťa menšie tým závažnejší je priebeh ochorenia a zvúčša malé deti skončia v nemocnici, pretože by mohlo dôjsť k odvodneniu s vážnymi následkami. ochorenie sa prenáša aj bez toho, aby ste si to uvedomili, napríklad na prebaľovacom stole v obchodnom centre, letisko a v podstate kdekoľvek. Majú ho aj staršie deti a dospelí ale tí nemajú také závažné príznaky, preto často ochoreniu nevenujú pozornosť ale roznášajú ju po okolí. Rotavirus je veľmi odlný proti dezinfekčným prostriedkom, preto na povrchu / hlavne hladkom / kde s auchytil pomerne dlho pretrváva, aj keď sa upratovalo.