Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,172 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Poradite ?

  , Autor: odbornik2

  Dobry den pani doktorka,

  cakam svoje prve dietatko, o tyzden mame termin porodu, a mna by blizsie zaujimalo co vlastne absolvujeme (co by sme mali absolvovat) pri prvej navsteve lekara po prichode z porodnice?
  a dalej ma zaujima, proti comu vsetkemu je dobre dat dietatko ockovat? a kedy?
  ktore ockovania su automaticky a povinne? a ktore si treba ziadat v pripade zaujmu a su odporucane?

  dakujem za odpoved
  pekny den

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Každý lekár má svoj spôsob práce. Niekto navštívi novorodenca bezprostredne po príchode z pôrodnice v domácom prostredí, niekedy navštívi dieťatko sestra a neskôr lekár, alebo len sestra a u lekára sa v určitom časovom odstupe spraví prvá návšteva v poradni. Od toho potom závisí aj to, čo je náplňou tohoto prvého vyšetrenia. Je to však možno rozdeliť na niekoľko častí:organizačné veci, predpis liekov, vitamínov, ktoré bude dieťa užívať už od prvých týždňov života, rady ohľadne hygieny, pobytu na čerstvom vzduchu, rady pre dojčenie, vyšetrenie dieťatka, zhodnotenie zdravotného stavu. prípadné odoslanie na odborné vyšetrenie , hlavne bedrových zhybov. Pozvanie do poradne. Informácie o očkovaní.
  Podľa zákona sú u nás v súčasnosti očkované deti proti tuberkuložze
  v pôrodnici/ čiernemu kašľu, záškrtu, tetanu, detskej obrne, žltačke typu B, invazívnej hemofilovej a invazívnej pneumokokovej infekcii, spolu 3x behom prvého roka života. Podľa záujmu rodičov je vo veku od dvoch do šiestich mesiacov možné zaočkovať dieťatko proti rotavírusovej infekcii / infekčné, virusové hnačky/. Posledné menované očkovanie sa nepichá ale podáva do pusinky. Je z väčšej časti hradené rodičmi.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: