Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Očkovanie proti ovčím kiahňam

    Chcem zaočkovať dcérku 2,5 ročnú proti ovčím kiahňam. Vzhľadom na vek som chcela jednozložkovú vakcínu. Prosím poraďte mi ako sa dostať k vakcíne, keď na Slovensku nie je v zozname liečiv. Ak si ju kúpim v zahraničí je možné žiadať preplatenie vakcíny v ZP? Dcérka má DS je po operácií srdiečka a má oslabenú imunitu. Za odpoveď ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Očkovacia látka Varilrix u nás nie je registrovaná ale je navezená na mimoriadny dovoz a dá sa napísať na recept a v lekárni ju objednajú. Je hradená rodičmi. Vo Vašom prípade by sa dalo individuálne požiadať príslušnú zdravotnú poisťovňu v regióne kde žijete o preplatenie vakcíny vzhľadom k zdravotnému stavu dieťaťa. je to ale úplne individuálny a neštandardný postup, preplácanie tejto vakcíny nie je ošetrené žiadnym zákonom, ale ak o preplatenie požiadate, je na príslušnom revíznom lekárovi v pobočke vašej poisťovne ako rozhodne.