Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Zakalený moč

    , Autor: mariana87

    Dobrý deň, dcéra (4 roky) mala v priebehu januára opakovane zakalený moč. Žiadne iné príznaky nemala, nesťažovala sa na pálenie, nemala teploty. Moč bol zakalený v nepravidelných intervaloch (aj s rozostupom niekoľkých dní), zväčša popoludní/večer a nasledujúce močenie už bolo v poriadku. Dcéra mala 3krát robený rozbor moču a raz kultiváciu, výsledky boli negatívne. Aktuálne má už dlhodobo moč stále číry. V súvislosti s tým mám otázku.. na jedno močenie vyciká dcéra približne 0,5 dcl moču, čo sa mi zdá málo na 4-ročné dieťa (hlavne, keď to porovnám s mladšou 3 ročnou dcérou). Častejšie ide cikať, iba ak vypije viac vody naraz, ten objem sa mi zdá v tom prípade stabilný. Pokiaľ pije menej vody, je objem moču aj menší. Je pravda, že dcéra je dosť chudá (14 kg), mohlo by to mať súvis s tým, že je drobnejšia? Je pravda, že som si to začala viac všímať, keďže sa vyskytol spomenutý problém, ale neviem, či je to v norme alebo myslíte, že to môže mať súvislosť s predchádzajúcim problémom a je potrebné odborné vyšetrenie? Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Myslím si, že to súvisí len s príjmom tekutín. Ponúkajte je viac piť, určite však čistú vodu, nie čaje sladené nápoje a odobne.