Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Chudokrvná

    , Autor: eva1963

    Dobrý deň, vnučka má malo železa , má 3 roky hodnota Fe 2,7 dostala sirup Maltofer každých 12 hod 3 ml. Chcela by som sa spýtať aké vitamíny by boli dobré na lepšie vstrebávanie železa. Č som hľadala všade píšu niečo iné bolo to C, B6 a kyselina listová môžete mi poradiť? Vopred ďakujem za odpoveď .

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Kyselina listová a pyridoxin je súčasťou liečby chudokrvnosti. Nenpísali ste však, či je to len znížené železo/ to je latentná, skrytá chudokrvnosť/ alebo je aj chudokrvná. /teda má znížené červené krvinky, hemoglobín a hematokryt/. Ak je len nedostatok železe, postučuje užívanie maltoferu, nesmie ho však konzumovať, teda zapíjať čajom ani mliekom, ani najmenej dve hodiny pred a po podaní maltoferu by mlieko ani mliečne výrobky nemal konzumovať. Zapíjať čistou vodou alebo zriedenou ovocnou šťavou. Samozrejme mala by konzumovať plnohnotnú stravu, cca 200 až 250 gramov mäsa za týždeň, ovocie, zeleninu a vyváženú, zdravú, racionálnu výživu.