Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Zahlievanie

    , Autor: tatianakaur

    Dobry den pani Doktorka,
    mam 15 mes. syna, ktory do teraz bral uz 3x antibiotika. Ako 2 mesacny sme boli hospitalizovany v nemocnici koli RSV virusu a bral Zinat do zilky. POtom ako 8 mesacny sme brali Megamox Duo sirup. Nemal horucku, nemal zvysene CRP, proste mal v kuse 2 tyzdne hlieny, velmi mu to tam chrapcalo, vrzgalo, bolo pocut ze je strasne zahlieneny a vobec to nevykaslaval. Po 2 tyzdnoch sa pani Dr. rozhodla mu dat antibiotika, lebo mu vyterom zistili aj streptokoka. Po 3 dnoch uzivania antibiotik (samozrejme sme ich dobrali az o konca) mu zahlienenie zmyzlo. TEraz ako 15 mesacny mame presne to iste. Sopliky minimalne, ziadne teploty, CRP v norme, ale velmi zahlieneny a nechce vykaslat. Preto Dr. hned po 7 dni nasadila antibiotika s tym, ze nam povedala ze kby to vedel vykaslat nie je problem ale kedze to nevykasliava, tak sa boji ze sa to tam zapali. Nostek mu zvlhcujeme, pouzivame zvlhcovac vzduchu. Nepijeme/nejeme mliecne vyrobky. Treba v takych pripadoch pouzivat antibiotika? Ako zabranit to, aby sa mu tam hlieny netvorili a vedel vykasliavat. Je to normalne ze dieta nevykasliava, ved to ho musi nutit kaslat. Som z toho nestastna, ten zvuk je fakt hrozny. Dakujem za radu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    To, že mlieko a mliečne výrobky zahlieňujú je mýtus!!!!!Nie je to pravda.
    prečo je zahlienený tak dlho a či je potrebná liečba antibiotikami neviem odpovedať, keďže som dieťa nevidela. Chrapčanie nie je žiadne hrozivý príznak a už vôbec nie dôvod na liečbu antibiotikami. Je to skôr fyzikálny jav, keď hlieny v dýchacích cestách pri prechode vzduchu vyludzujú určitý zvuk a ten sa v dýchacích cestách zosilňuje. Je potrebné podávať dostatok tekutín, v žiadnom prípade doma ani na balkóne nefajčiť. Niektoré lieky pomôžu dýchacie cesty uvolniť od hlienu. Okrem toho v tomto veku dochádza k zväčšeniu nosnej mandle a to môže byť príčinou opakovaných ťažkostí ako popisujete. Na stanovenie tejto diagnózy je potrebné ORL vyšetrenie.