Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • chlamydia pneumoniae

    , Autor: mimi333

    Dobry den,

    moj 22 mesacny syn pokasliava uz 4 mesiace. Z krvnych testov manzelelovi diagnostikovali chlamydiu penumonia- plucnu.

    Syncek bol tiez na krvnych testoch asi par tyzdnov pred otcom.
    Robili mu krvne testy na imunitu a atopiu.

    Igg, Igm, Iga - v norme.
    Ige-mal asi 150 krat vyssie ako norma.

    V juni po dvoch antibiotikach mu boli robene tiez krvne testy,konkretne aj na chlamydie aj mykoplazmy. Vtedy to mal negativne.

    Je mozne ze by mal aj on tie chlamydie, v pripade ze nebol teraz druhy krat testovany priamo na chlamydie? Alebo ukazovatele Igg, Igm, Iga vypovedaju o tom ze tam ziadna infekcia chlamydii nie je?

    V juni mal Ige 3100, a v septembri uz 2500. Inhalacne alergeny su negativne aj potravinove.

    Je uz prelieceny aj na parazity.

    Len ma zaujima ci na detekciu chlamydii sa robia konkretne testy alebo je mozne na to prist aj z tych troch ukazovatelov pri beznych testoch. Kedze zijeme v jednej domacnosti s tatinom, ktoremu pred tyzdnom nasli tie chlamydie, tak mam strach ci aj syn ich nema. Zeleza ma tiez malo. Berie maltofer plus acidum folicum.

    dakujem za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Uvedené ukazovatele o chlamydiovej infekcii nič nehovoria. Ale zvýšené IgE hovorí o tom, že bud je nakazený parazitom, alebo je u neho atopický terén, teda že je pravdepdobne alergik
    Chlamýdiová infekcia prebiehajúca u otca je akútna infekcia. Nie každý člen domácnosti ju od neho musí chytiť. U dieťaťa, ktoré má príznaky infekcie dýchcích ciest je potrebné myslieť na to, že príčinou môže byť táto tzv. atypická etiológia. Odporúčam vyšetriť chlamýdie / event. aj mycoplazmy/ z krvi.