Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • dlhotrvajuci kašel

    Dobry vecer pani doktorka,
    moj 9 mesacny syn ma od zaciatku januara kašel. Kašlal v noci aj cez den, k tomu sa pridali aj hlieny. Doktorka spravila vytery, zistila sa moraxella v nose, nasadili sa ANT, pri kontrolných vyteroch bolo vsetko v poriadku ale kašel stale trval. Nepomohol Mucosolvan, Ambrobene. Doktorka povedala, že dychanie je čiste. Krčna lekarka potvrdila biele hlieny v dychacich cestach (on stale chrči, aj ked mu položím ruku na chrbat to citit, ale nosom dycha pekne).Uživali sme par dni Nasivin a dobrali Solmucol. V noci kašel prešiel, ale cez den stale trva- dopoludnia zakašle cca 12 krat. Znovu sme išli k pani doktorke, mam vždy strach či nema zapal priedušiek. Teraz berieme (5 den) Biseptol a na kašel Bronchipret ale zatial žiadna zmena. V noci sice nekašle, ale rano ma hlienovity kašel a zvyšok dna skor hrdelny. Neviem či možme chodit von, lebo situacia je rovnaka či sme tyžden doma alebo vonku. Mohlo synovi ubližiť, že som s nim bola asi hodinu vonku pri minus 10 C a on týžden nato dostal tento kašeľ? Prosim o radu ako by ste dalej vy poslupovali.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ten pobyt na studenom vzduchu mohol kašeľ spôsobiť. V tomto období však kašle veľa detí, kašeľ ustúpi a zase sa objaví. pokiaľ v noci nekašle, dobre papá, na nič si nesťažuje, hlavne je potrebné čistiť nos, kašeľ a celkový stav dieťaťa sledovať, ale nie je potrebné za každú cenu liečiť, hlavne nie antibiotikami.