Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • herpes

    Dobrý deň pani doktorka,

    mám doma 7mes. syna achcela by som sa informovať, čo v takom prípade ak má niekto v rodine aftu, alebo herpes na pere. Dá sa to preniesť, alebo je to nejakým spôsobom nákazlivé pre malého?
    Samozrejme viem, že v takom prípade sa nesmie dávať pusa, ale myslela som, ak ho len chytia, alebo priamym kontaktom.
    Ďakujem za ochotu, som nesmierne vďačná
    S pozdravom
    Mgr. Beáta Smolková

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Herpes je zvlastna infekcia. Samozrejme da sa preniest priamym kontaktom / pusa/ ale aj kvpockovou kakazou, teda len blizky kontakt. Nie kazdy sa vsak nakazi, zavisi na imunitnom stave jedinca, ci k ochoreniu dojde. Takze opatrnost v zmysle nebozkavat, nepestovat s herpesom / hlavne v zaciatku/ samozrejme ale inak ziadna zvysena ochrana / v zmysle rusky, zamdezebnie pristup a pod.