nosná mandľa
, Autor: Registrovaný používateľDobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o radu. 6 ročný syn má doporučené vybrať túto mandlu. čo vy na to? Počula som že táto mandla po desiatom roku veku života vymizne. Ďakujem za odpoveď.
Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.
Poradna uzavretá.
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o radu. 6 ročný syn má doporučené vybrať túto mandlu. čo vy na to? Počula som že táto mandla po desiatom roku veku života vymizne. Ďakujem za odpoveď.
Môže vymiznúť ale dovtedy spôsobuje rôzne ťažkosti, napríklad aj nedostatok kyslíka v mozgu, čo môže znamenať rôzne poruchy, napríklad aj učenia Ak je výkon odstránenia nosnej mandle odporučený, je potrebné ho vykonať, čím skôr tým lepšie.
Dobrý deň pani doktorka,
Syn má 18 mesiacov a máme taký problém.
Dostal nádchu. Prvé dva dni mu sopliky tiekli aj samé,odsávala som. Tretí a štvrtý deň mu už netiekli samé ale keď som odsávala vždy som odsala dosť. Na piaty deň už mu nešlo odsať nič a tak som si myslela že nádcha už ustupuje a pomaly končí. Dnes je to však 10ty deň a jemu stále v nose chrci,stále mu tam vzadu niečo počujem,keď dýcha cez deň tak dýcha s otvorenými ústami. Prešiel obyčajný vytekajuci soplik do zadnej nádchy? Mám mu nasadiť sinupret alebo to prejde samo? Ďakujem
Má zatekanie ale možno sa v rámci ochorenia zväčšila nosná mandľa, to môže byť prechodné ale aj dlhodobé, potom to bude treba vyšetriť prípadne aj odstrániť.
Teraz len zvlhčite prostredie v okolí dieťatka, doma ani na balkóne nefajčite. Do nošteka odporúčam kapať viackrát denne alliamare.
Dobry den,
Mojej 8 mesacnej dcerke chrci v nose, az tak, ze nevie dychat pri piti mlieka a v noci sa neustale budi. Sopliky nema vobec, cistim roztokom a kvapkam jej kvapky do nosa dvakrat fenne ma ulavenie, no vobec to nezabera. Moze to byt zvacsena nosna mandla?
V tomto veku nebýva ešte zväčšená nosná mandľa príčinou tohoto stavu.
Skúste okrem čistenia nošteka sterimarom dvakrát denne aplikovať nasivin 0.01% spray a zvlhčite prostredie, dajte vlhkú plachtu k postieľke. Môže to byť z tepla, kedy hlien, ktorý noštek pred enormným teplom chráni vyschne a to spôsobuje také chrčanie . Niekedy pomôže aj podávanie fenistilu, ten však musí predpísať lekár.
Pani doktorka prosim vas co treba davat 1,5 rocnemu dietatu, ked chyti soplik? Aby sa to nezhorsilo, nepreslo na dutiny ci nezacal kaslat.. Nasa pediatricka nam dala parkrat Uniflox ci Pamycon, ale to nam nikdy nepomohlo. Staci kvapkat nejaky Nasivin a cakat, ze to prejde? Syn ma velmi casto nadchy, posledne mal chytene aj dutiny a bral Mometasone, o par dni na to ma opat plny nostek, takze sme uz trosku zufali z toho..
V prvom rade je podstatné, či dieťa navštevuje jasle alebo je doma. V kolektíve sú opakované infekcie horných dýchacích ciest veľmi časté.
Ale v tomto jesennom období aj u detičiek mimo kolektív dochádza k zvýšenej produkciu hlienu na sliznici nosa, aby zabránil infekcii, chránil sliznicu pred mikróbmi a nečistotami.
V neposlednom rade býva zvýšený výskyt nádchy u detí spôsobený aj nevhodným prostredím v domácnosti, hlavne ak sa v domácnosti fajčí, dokonca aj na balkóne, ak je malý byt, v byte je dym prítomný.
Dôležité je deti naučiť a začať s tým už v tomto veku , fúkať správne noštek, aby sa samé zbavovali nadbytočného hlienu v nošteku.
Odporúčam pri riedkom soplíku noštek čistiť a napomáhať odstráneniu soplíka sterimarom, pri väzkom, hustom hliene odporúčam používať alliamare. Je vhodné podávať deťom vitamín C a pohybom na čerstvom vzduchu podporovať imunitný systém. Vyhýbať sa priestorom, kde je zvýšená koncentrácia ľudí / obchodné centrá a podobne/. V tomto veku môže byť dôvodom akoby stále upchatého nošteka aj zväčšená nosná mandľa. Stanoviť túto diagnózu na to je potrebné vyšetrenie u otorhinolaryngológa.
Dobry den, pani doktorka, moja 4 rocna dcerka od oktobra kasle, cez den i v noci, co ju zobudi a poriadne kasle, dusivy kasel..vtedy jej v nosteku nasli pneumokoka, lieky proti kaslu nezaberaju ziadne, tak jej ani nedavame...vo februari ju odoslali na moj apel na alergologiu, no testy na rukach boli negativne..vcera k nam prisla manzelova mama a povedala nam, ze od decembra ma chlamydie a mykoplazmy..byvali sme casto spolu, nevedeli sme o tom..ale aj dcerke este brali krv v oktobri na chlamydie a mykoplazmy a pediatricka povedala, ze su negativne..lenze, teraz po polroku mam doma kartu a ked som ju prezerala vcera, tak som tam videla, ze chlamydie IgA IgG negativne a mykoplazmy IgA negativne a IgG su pozitivne- vysledok 40,740...prosim vas, je to normalne, bezne, ked nam Dr povedala este vtedy, ze vysledky su negativne, alebo sa pomylila a moze kvoli tomu mat ten sustavny, raz slabsi inokedy dost silny kasel??v podstate je stale bez liecby, akurat jej alergologicka predpisala montelukast, hoci sa jej to vraj na astmaticky ani alergicky kasal nezda, ale kedze kasle, tak jej dala na 4 mesaice tieto lieky..prosim vas, co znamenaju pozitivne tie IgG mykoplazmy??dcerka mala taky dlhotrvajuci kasel v rovnakom case aj minuly rok.pripisovalil to pneumokoku....moze to byt aj tym pneumokokom, ktoreho ma zas???ako sa lieci ta mykoplazma??je to vazne, prosim o co ide??dakujem za vasu radu
Jednak neviem prečo máte jej kartu doma, podľa zákona môžete mať len výpis, zdravotná dokumentácia sa nesmie posúvať hore dole!!!!
Preot ste sa aj vyplašili, lebo samozrejme výsledky treba vedieť interpretovať. Uvedené výsledky hovoria, že dieťa akútne ochorenie mycoplazmové ani chlamýdiové nemá / ako to povedala aj lekárka/ ale v minulosti sa s týmto ochorením už stretla.
Kašeľ v tomto veku môže mať rôznu príčinu, najčastejšie to býva zväčšená nosná mandľa a zatekanie, skôr než alergologické je treba spraviť vyšetrenie u otorhinolaryngológa.
Dobry den, rada by som poznala Vas nazor.
Dcera od 1 roka navstevuje detsky kolektiv. Teraz ma 21 mesiacov, zatial sme iba 1x mali ATB kvôli zapalu priedusiek, 1x sme brali Pamycon. Od nastupu do jasli jej takmer permanentne tecu sopliky, niekedy viac, niekdy menej. Cca pred dvomi mesiacmi sme kupili inhalator, sopliky tecu vyrazne menej. Takmer permanentne ale pocujem, ako jej "bublaju" hlieny na hrudniku. Doktorka ju pocuvala uz viac krat, dychanie mala ciste. Neviem uz ale ako sa zbavit tych hlienov - dcera sa ich snazi vykaslat, nosom velmi nevytekaju. Ale kasel ma skaredy, i ked ju v noci vôbec netrapi, sem tam sa zobudi, max 2x za noc, niekedy ani to nie, ze jej soplik zatecie. Dlhodobo berieme aj Aerius, nakolko ma alergiu na vajecny bielok. Liecime sa aj na koznom, s atopickým exemom, ktory sa ale nastasie po liecbe (iba ichtamolova pasta a volnopredajne kremy z lekarne) prejavuje len mierne na kolenach a laktoch.
Moze byt neustale zahlienenie priznakom astmy? Alergologicka ma naposledy na to upozornovala ze deti s koznymi prejavmi si zrejme casom astmou prejdu. Dcera vyzera ale fit a spokojna, len mna neustale znepokojuje to bublanie na hrudi. Pocas dna sem tam zakasle, vycsinou iba rano a pocas dna, ked jej napr zabehne jedlo alebo napoj.
S kaslom, nakolko je viac menej stale pritomny, ju davam aj do jasiel, kde podla vyjadreni vychovávateliek niekedy vôbec nezakasle.
Dakujem za Vas nazor, Lenka
Jasle takmer vždy ovplyvnia zdravotný stav dieťatka, bohužiaľ v tom negatívnom zmysle. Niekedy sa však nedá nič robiť, a dieťatko do jasličiek chodiť musí.
Hlien sa tvorí v dýchacích cestách ako pozitívny faktor, ktorý ich chráni pred nčistotami, chladom teplom a podobne. Raz za čas si dieťatko musí hlien odkašľať a nemusí to byť prejav ochorenia. Niekedy hlien v horných dýchacích cestách vyschne a potom sa pri neustálom prechode vzduchu v horných dýchacích cestách rokmitá, čo počujete ako chrčanie, nie je to z pľúc ani rudníka, je to z orných dýchacích ciest. Treba zvlhčovať dáchacie cesty / lokálne sterimar, libenar, physiomer/ ale aj prostredie, preto aj inhalátor zmiernil príznaky. Inou možnosťou podobných obtiaží je zväčšená nosná mandľa, dieťa má stále otvorenú pusinku, hlavne v spánku a chrápe. V takom prípade je potrebné vyšetrenie u otorhinolaryngolópga.
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: