Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Hlieny a kasel

    , Autor:

    Dobry den, rada by som poznala Vas nazor.
    Dcera od 1 roka navstevuje detsky kolektiv. Teraz ma 21 mesiacov, zatial sme iba 1x mali ATB kvôli zapalu priedusiek, 1x sme brali Pamycon. Od nastupu do jasli jej takmer permanentne tecu sopliky, niekedy viac, niekdy menej. Cca pred dvomi mesiacmi sme kupili inhalator, sopliky tecu vyrazne menej. Takmer permanentne ale pocujem, ako jej "bublaju" hlieny na hrudniku. Doktorka ju pocuvala uz viac krat, dychanie mala ciste. Neviem uz ale ako sa zbavit tych hlienov - dcera sa ich snazi vykaslat, nosom velmi nevytekaju. Ale kasel ma skaredy, i ked ju v noci vôbec netrapi, sem tam sa zobudi, max 2x za noc, niekedy ani to nie, ze jej soplik zatecie. Dlhodobo berieme aj Aerius, nakolko ma alergiu na vajecny bielok. Liecime sa aj na koznom, s atopickým exemom, ktory sa ale nastasie po liecbe (iba ichtamolova pasta a volnopredajne kremy z lekarne) prejavuje len mierne na kolenach a laktoch.
    Moze byt neustale zahlienenie priznakom astmy? Alergologicka ma naposledy na to upozornovala ze deti s koznymi prejavmi si zrejme casom astmou prejdu. Dcera vyzera ale fit a spokojna, len mna neustale znepokojuje to bublanie na hrudi. Pocas dna sem tam zakasle, vycsinou iba rano a pocas dna, ked jej napr zabehne jedlo alebo napoj.
    S kaslom, nakolko je viac menej stale pritomny, ju davam aj do jasiel, kde podla vyjadreni vychovávateliek niekedy vôbec nezakasle.
    Dakujem za Vas nazor, Lenka

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Jasle takmer vždy ovplyvnia zdravotný stav dieťatka, bohužiaľ v tom negatívnom zmysle. Niekedy sa však nedá nič robiť, a dieťatko do jasličiek chodiť musí.
    Hlien sa tvorí v dýchacích cestách ako pozitívny faktor, ktorý ich chráni pred nčistotami, chladom teplom a podobne. Raz za čas si dieťatko musí hlien odkašľať a nemusí to byť prejav ochorenia. Niekedy hlien v horných dýchacích cestách vyschne a potom sa pri neustálom prechode vzduchu v horných dýchacích cestách rokmitá, čo počujete ako chrčanie, nie je to z pľúc ani rudníka, je to z orných dýchacích ciest. Treba zvlhčovať dáchacie cesty / lokálne sterimar, libenar, physiomer/ ale aj prostredie, preto aj inhalátor zmiernil príznaky. Inou možnosťou podobných obtiaží je zväčšená nosná mandľa, dieťa má stále otvorenú pusinku, hlavne v spánku a chrápe. V takom prípade je potrebné vyšetrenie u otorhinolaryngolópga.