Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,427 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Z dovodu cerpania DOVOLENKY
je poradna UZANKNUTA

 • Mlieko

  , Autor: Miška1251

  Dobrý deň pani doktorka. Mám doma 16 dnoveho novorodenca. Papame 75ml Nutrilon Profutura cesar Biotik. Máme taký problém že zo začiatku mala kašovitu stolicu, po pár dňoch mala doslova zápchu a teraz má vodnatu stolicu. Samozrejme sa puči a bolesti bruška....je to v poriadku po Nutrilone..?.a ďalšia vec ktorá ma trápi je že to dieťa mi je večné hladné ...nedokáže vydržať 2 hodiny...mne sa zdá Nutrilon strašne slabý...akoby nezasytil...už sme nasadili aj probiotiká ale vidím že nič nepomáha nielen na stolicu ale aj na výdrž po Nutrilone...zvažujem výmenu mlieka buď za Sunar alebo HiPP...
  Lebo je neúnosné aby som ju kŕmila každé 2hodiny po 75 ml mlieka....darmo zvyšim dávku aj tak ju nevypije..ostatok vylievam ...poraďte mi čo robiť ...alebo aké mlieko nasadiť aby bol kľudnejsi či deň alebo noc.....

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Dávajte jej primerané množtvo mlieka, teda pravdepodobne 60 ml na dávku a niekedy aj každé dve hodiny, každú 1,5 hodinu. Kojené dieťatko papá aj 20 denne, má malú kapacitu žalúdka, takže nevypije veľa naraz, ale potrebuje piť často, pretože žalúdok sa vyprádzni, mliečko natrávi a treba krmiť často.
  solica dieťatka v tomto veku sa mení, nie je veľmi podstatné ako vyzerá. Má byť pravidelne, spočiatku aj po každom papí, neksôr niekoľkokrát denne, ale neskôr aj niekoľko dní stolicu nemá, pretože všetko z mliečka využije a nemá zbytky.

Podobné otázky

 • Umelé mlieko

  , Autor: Claudi2021

  Dobrý deň,
  Dcérka ma o chvíľu 16 mesiacov je na UM Sunar AR&Comfort 2, chcela by som jej mliečko zmeniť keďže reflux už nemá a z tejto rady číslo 3 nie je. Ale odmieta mi ostatné mlieka, skúšala som Hipp, Hami, Sunar complex, kendamil, každé vypľula a rozplakala sa. S papanim problém nemá, snažím sa aby mala pestrú stravu ale chcem aby mala UM čo najdlhšie a krabicové mlieko z obchodu určite nechcem dávať. Čítala som, že sa môžu zamiešať dve um dokopy najprv 50:50 a postupne pridávať viac nové mliecko nech si postupne zvykne na nové. Je to správne ? Bojím sa aby som jej neuškodila. Ďakujem, pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Môžete postupným zmiešavaním alebo striedaním oboch mliek prejsť na nové mlieko. je veľmi správne, že budete do troch rokov dávať umelé mlieko, formulu.

 • Príkrm

  , Autor: Ivana242

  Dobrý deň pani doktorka. Chcela by som sa spýtať, kde robím chybu. Môj 7 mesačný syn odmieta jesť raňajky. Náš deň vyzerá takto. Ráno sa zobudí cca okolo 7:30. Niekedy vypije 100 ml mlieka ale to cca okolo 9:30. No niekedy vôbec. Okolo 10:30 ide spať. 12:00 sa budi a 12:30 podávam zeleninový príkrm. Ten mi tiež často odmieta. Zje zopár lyžičiek a potom si vypýta mlieko. 15:00 ide spať. Väčsinou ma polhodinový spánok 15:30 je hore. Okolo 16:00 podávam nejaké ovocie ( výživu, alebo banan zmiešaný s bielym jogurtom alebo kašičky) to tiež zje len trošku. Tvári sa pritom akokeby jedol citrón. Vypýta si m´ieko okolo 17:30. Niekedy má ešte jeden spánok od 18:30 do 19:00. Niekedy nie. O 19:00 sa kupeme a o 20:00 ide spať. To už mlieko vôbec nechce. No zato mi v noci o 23:00 vypije 210 ml a potom o 4:00 ráno tiež 210. Jednoducho chcem povedať že čo sa týka jedenia je slabý jedák a mám pocit že mu nič nechutí. Robili mu aj krvný obraz, či náhodou nie ke chudokrvný. Ten bol v poriadku. Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nemusí byť slabý jedák, len to má trocha zamotané.
  Ráno by mal vypiť lieko alebo by mohol dostať mliečnu kašu. Dopoludnia má mať ovocie, banán by som dávala minimálne, skôr jablko, hrušku alebo ovocnú detskú výživu. Na obed správne podávate mäsovozelninový príkrm, množstvo si určí sám. Po zobudení by mal mať mlieko, od deviateho mesiaca až zaraďujem jogurtale ak ho už konzumuje, môže mať jogurt. Veceč pred kúpaním mliečna kaša a pred spaním mlieko, alebo niekedy po zobudení. Mal by už mať len dva spánky denne.

 • Stolica a UM.

  , Autor: Nika15

  Dobrý deň
  Chcela by som sa opýtať dcérka je na UM
  Comfort a Colics.
  Ma z neho zelenú stolicu občas sa vykaka sama občas s rurkou.
  Mam jej dávať čajík a pomáhať rurkou a že to sa samo upraví.Vraj kým priberá je to ok.
  Ja by som chcela zmeniť mliečko ale bojím sa že jej viac uškodim.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Určite mlieko nemeňte!
  Určite nepodávajte čaj!!!!!!
  Určite ju nezvyknite kakať s rúrkou, len keď je naozaj veľmi zaplynená a nevie si začať kakanie!!!
  Zelená stolica nie je známka ochorenia.

 • Stolica

  , Autor: Nataly1

  Dobrý deň prajem pani doktorka.
  Chcela by som sa Vás opýtať. Mame doma 7tyždňového synčeka. Je kojený, no zároveň ho musím dokrmovať, pretože mu moje mliečko nestačí. Dokrmujeme ho Nitrilonom Advanced.
  A teraz k problému. Ako často má mat stolicu takto dojčené aj dokrmované bábätko? Naposledy nemal stolicu 3dni, no deň pred vykakaním dosť plakal. Teraz sa to opakuje, už tretí deň nemá stolicu, no vetry má pravidelné a sú bezbolestné. Chcela by som sa opýtať či je to normálne alebo mame skúsiť zmeniť umelé mlieko? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Prajem pekný deň

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Hlavne by som žiadne umelé mlieko nedávala. Nemáte dosť mlieka, lebo prikrmujete. Zväčša je to tak. Treba kojiť 8 až 20 krát denne, na požiadanie dieťatka. Nikdy mu nedať len umelé mlieko, to dávať len vtedy, keď naozaj papal hodinu, vystriedali ste aj dvakrát, trikrát prsníky a stále je hladný.
  Mlieko by som určite umelé z ainú značku nemenila.
  Solicu môže mať dieťatko v tomto veku aj 1x za 10 dní. Všetko z miečka spotrebuje, nemá zbytky.

 • krmenie

  , Autor: Anettka

  Dobry den prosim Vas mame taky problem maly mal včera tyžden, kojim alebo teda skor si odsavam pretože maly mi vysi na prsi aj cely den a to som zistila,že sa viac menej iba ukludnuje malo kedy sa napije a iba spi ked ho chcem dat s prsa preč začane plakat takže preto si odsavam a davam s flašky iba mame problem ze neviem kolko mu dat ml ???? davala som 50 bolo malo fnukal a stale hladal davam mu 60 a je to take iste a vzdy hodinu pred jedlom je nervozny uplakany tak sme kupili Nutrlion ze ho budem dokrmovat davala som mu o 8 rano 70ml nutrlionu no o 11 ma jest a to uz od 10 je na prsi čo bol nervozny????????‍♀️nestiham si ani odsavat mlieko a nemam ho ani tolko aby mohol byt iba na mojom, prosim Vas viete nam nejako poradit čo robit? pripadne kolko ml mu davat? dost sa nam aj šponuje plače a hlada picha si prsty do puse čo je za tym? dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Dávanie prstov do pusy je normálny prejav dieťatka. Ak je dieťatko donosené, vy máte mlieko nie je dôvod mlieko odsávať, treba ho prikladať a on sa napije. Pravdepodobne je to prvé dieťa, vy ste ustrašená, neskúsená v strese a dieťatko nepije, lebo stres spúsobuje, že mlieko síce máte ale netečie a preto dieťa nemôže piť pokojne.
  Mal by vám niekto pomôcť a ukázať ako treba kojiť. Ideálne váš lekár alebo sestrička. Bohužiaľ na diaľku to neviem spraviť. Isté je, že to , že dieťatko je na prsníku aj hodinu, treba však prsníky striedať aj viackrát, je normálne.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: