Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,499 otázok , odbornik2

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Libenar

  , Autor: Marika

  Dobrý deň, v prenatalnom balíčku sme mali kvapky libenar. Začala som to malej od narodenia párkrát do týždňa kvapkat a následne som jej odsala hlieny odsávačku. Nie každý deň. Problém ale je, že som používala v priebehu mesiaca len jednu ampulku. Dnes Som sa Dočítala, že ampulka sa musí po 48hod vyhodiť. V pribalovom letáku bolo uvedené len, že sa nema používať, keď je ampulka otvorená alebo poškodená. Ja som to pochopila tak, že keď náhodou nájdem v škatuľke otvorenú alebo poškodenú ampulku, nesmiem ju používať. Teraz mam strach, že som mohla môjmu 6 tyzdno. bábätku ublížiť. Mam podniknúť nejaké kroky? Dakujem

  Odpovedá: odbornik2

  Určite ste mu neublížili, to by sa už prejavilo. Ale pokiaľ dieťatko je zdravé, dýccha cez noštek, nemusí púšťať prsník pri pití, nie je dôvod odsávať hlieny!!! Libenar môžete použiť aj každý deň na zvlhčenie sliznice nošteka, následne jemne len z kraja odstrániť nosnou tyčinkou s vatičkou hustejší soplík a nič viac.

Podobné otázky

 • solux u 3mesacneho babatka

  , Autor: minka113

  Dobry den.Je vhodne u trojmesacneho babatka pri bielych soplikoch a kasli pouzivat doplnkovu liecbu soluxom? Ak ano,kolko minut staci? Neuskodi mu to?

  Odpovedá: odbornik2

  NIE Je to potrebné ani vhodné. Treba mu zvlhčiť noštek libenarom alebo sterimarom a zvlhčiť okolité prostredie, stačí nad postieľku vlhká plachta alebo osuška.

 • Krvavy soplik

  , Autor: Ana

  Dobry den,
  uz parkrat sa stalo, ze ked moj 12-mesacny syn dlhsie plakal, mal krvavy soplik. Je nutne vyhladat lekara alebo ide o normalny jav, napr. kvoli suchemu vzduchu? Trochu ma to vystrasilo... Dakujem za akukolvek odpoved!

  Odpovedá: odbornik2

  Ak to nebolo vyslovene krvácanie z nosa, pravdepodobne ide naozaj o vyschnutú slznicu, pri čistení noštek sa strhne jej vrchná časť. Je potrebné zvlhčovať noštek dieťatka / libenar, sterimar/ a teiž prostredie. AK by sa napriek tomu zakrvácanie v nošteku opakovalo, odporúčam vyhľadať lekára.

 • Zadne hlieny?

  , Autor: Gabi16

  Dcerka (10 týždňov) trpi pravdepodobne chronickou nadchou.Je plne dojčena. Najprv sme odsavali hlieny, neskor užívala Pamycon a stále (hlavne v noci, často ju svrbí noštek!!!!) počuť akoby mala hlieny..Toho casu už hlieny v odsavacke nie su, no tie zvuky neprestali..Lekárka nám povedala, že máme užívat Fenistil - 2x denne+robiť hygienu nosa- morksa voda Sterimar...To robievame, zlepšenie nenastalo..Odsavačku na vysavač používame už 7 týždnov- nemohli sme poškodiť slizniu nosa? Máme navštíviť ORL? alebo sa može jednať o alergiu, 2 týždne už má atopicky ekzem...
  Dakujem za radu.

  Odpovedá: odbornik2

  Môže mať aj začiatkok alergickej nádchy ale je to v tomto veku veľmi vzácne. Dieťaťu najskôr vôbec nič nie je. Počujete také chrapčanie, ktoré je spôsobené tým,, že dieťatku sa samozrejme tvoria hlieny na ochranu sliznice dýchacích ciest. V suchom prostredí bytu hlienu vyschnú ale prúd vzduchu, ktorý trvale prechádza hornými dýchacími cestami ich rozkmitá a vzniká zvuk, ktorý sa v úzkych dýchacích cestách zosilňuje. Taktiež môžete na hrudníčku hmatať také vibrácie. Všetko je to fyzikálny jav / Dopplerov princíp/ a nie príznak ochorenia. Je potrebné zvlhčiť dýchacie cesty / sterimar do nošteka alebo ešte lepšie libenar/ a zvlhčiť aj prostredie v okolí dieťatka/ vlhká plachta nad postieľku alebo k postieľke/ nie je potrebné odsávať, vyšetrovať ani liečiť/už vôbec nie lokálnymi či celkovými antibitokami!!!!!!!!!!/ Dieťa nie je choré!!!!!!!!!!!!!!!

 • prosím poraĎte

  , Autor: Klaudi96

  Príjemný večer pani pediatrička. Mám viac otázok. Vopred sa ospravedlnujem ale som čertvá mamička. takže si myslím že obavy sú na mieste a naša pediatrička je naozaj hrozná. nakoľko ďalšia je takmer 20km od našej dediny chcela by som aspoň do jari vydržať s malou u nej nakoľko v tej zime sa trepať s babetkom. Vopred ´dakujem za rady.
  1.Moja dcérka má zajtra 5týždňov. Už týždeň nato ako sme prišli z pôrodnice dostala zatečené hlieny soplík nejde vôbec takmer. Sme na UM sunar premium 1)nakoľko som stratila mliečko mala som ragady v dosť veľkom štádiu. Takže naša lekárka nám dala na zatečené hlieny mucosolvan no ten jej ani po vyše týždni nezabral. Kázala nám pásť koníky no malá sa nechec nejak vyvrackať, prepapať s aju nedá a teraz obzvlásť keď má žabu práve dnes sa nám prejavila. Trošička odgrcla dnes ráno ale nič moc. a stále chrapčí. neviete mi niečo poradiť? prírodné rady alebo iný sirupček pre 5 týždnove babetko. Takže o tie hlieniky prosím niečo. počula som o sinupret, nasivin a pod ... fenisitl kvapky ale to všetko na sopliyk no my soplik máe minimálne 2 3 krát do dňa maximálne ani to nie a to len z nošteka vyberieme paličkou odsávačkou nejde nič no chrapčí a ked vypije teplé mliečko duplom... a nemôže sa udusiť ked s ajej nalepia hlieniky alebo tak? hrozne sa bojím a ževraj detičky majú spať na chrbte no ja sa bojím ked grcne ekd nieekdy neodgrgne aj hodinu dve a spinka.
  2. môžme ešte užívať mucosolvan keď užívame 3x denne 0,5ml ani to takmer nie desiaty deň?
  3.no nošteka dávame libenar pre deti, ževraj neškodný roztok no dávame ho 3 týždeň vlastne denne 3-4 krát. vytrieme noštek a potom suchou paličkou vyberieme rozmočene kušteky. a raz bola na paličke bodka krvičky a druhý krát ten soplík bol s krvičkou na paličke. ale to trošilinka. čím to môže byť nie je to nebezpečné? dávame si pozor pri čistení nošteka
  4.pod noštekom nad ústočkami má čiaročku ktorá je vlastne od ten chrupavky medzi nosnými dierkami smerom k ústam presne v strede a je farby ako nos a zužuje sa. rážtep to určite enbude o tom by nám lekárka alebo v nemocnici povedali.. nikto si to nevšimol iba ja a moja mama ked som jej to povedala ale bojím sa či jej to nezostane? alebo tak? čo to môže byť. zblízka to je viditeľná čiarka hrubá asi ako malá ihla.
  ďakujem krásne vopred.

  Odpovedá: odbornik2

  Ja vás chápem, že ako novopečená mamička si neviete niektoré veci vysvetliť.
  Začnem od konca. Čiarka medzi nosom a ústami je vždy, je to taká priehlbinka, ktorá má základ v tom, že celé ľudské telo sa vyvíja z dvoch častí, ktoré sa spoja a ten stred je tá spojnica. Keďže som bábätko nevidela, neviem, č je to naozaj niečo nezvyčajné alebo ako som vyššie popísala bežná spojnica dvoch častí tváre.
  Prvé tri otázky polu súvisia. týždňové bábätku nezvyknem dávať mucosolvan, takže ja by som ho nedávala. Pani doktorka má možno iné skúsenosti a hlavne, ona dieťatko vyšetrila, takže ona rozhoduje o liečbe. Viac ako dní by som ho však nedávala. Z vašich informácií by som dokonca pochybovala, či je dieťa vôbec choré, chrčanie je v tomto veku časté, môže mať viac príčin, najčastejšie je príčinou to že hlien, ktorý sa tvorí, aby chránil sliznicu nosa a dýchacích ciest vyschne, potom sa pri prúdení vzduchu pri vdychu a výdychu pohybuje, čo vyludzuje zvuk, ktorý sa úzkych dýchacích cestách zosilňuje a počujete ho ako chrčanie. Nie je to príznak choroby. Nie je potrebné s tým nič robiť, len tak ako vám bolo poradené libenarom zvlhčovať sliznicu nosa / môže sa používať trvale, je to fyziologický roztok/ a tiež treba zvlhčiť prostredie dieťaťa, vlhký froté ručník nad postieľku a samozrejme v dome alebo byte nefajčiť!
  Dieťatko v tomto veku má spinkať na chrbátiku, hlienmi sa neudusí. Noštek čistite ale nie často, ak má viac hlienov alebo často čistíte či odsávate tak sa môže objaviť prekrvený hlien.
  Je škoda, že nekojíte. Ragády, akokoľvek výrazné nie sú dôvodom pre prerušenie a zastavenie kojenia. Ale to už bohužiaľ nemôžeme teraz riešiť.

 • Hlieny

  , Autor: sasha

  Dobrý deň,
  mám 5-mesačného syna a už štyri dni je taký nepokojný,má lesklé očká,ako pri chorobe.Práve mu idú zúbky,prvý už má vonku. Teploty nemá,hnačky nemá,kašel nemá ani soplíky.Len hlieny ,chrčí,keď spí aj chrápe a chrčí,budí sa.Včera večer,začal vracať trvalo to asi pol hodinku a celkovo sa vyvrátil 4-krát.Samozrejme, že vyvrátil aj mliečko,ktoré papal,hlavne vracal hlieny,keď som mu odsávala noštek,nič mu neišlo,skúšala som niekoľkokrát,sliznicu nosa nemá opuchnutú ,dýcha voľne nosom,ale často tak dýchavične.Teda nádchu nemá ani kašel,no v minulosti už bol chorý dvakrát a naposledy asi 2 mesiace dozadu bral aj antibiotiká.Chcem sa spýtať,či mám navštívíť detskú lekárku,čo robiť v takomto prípade ak viditeľne chorý nieje a ako mu mám pomôcť s tými hlienami.Syn má potvrdený reflux 2.stupňa,zahusťujem mu Sunar s Nutritonom a všetko je ok,negrckáva.Spinká vo zvýšenej polohe a aj v kočíku je tak. Za vašu odpoveď ďakujem.

  Odpovedá: odbornik2

  Neviem o tom, že by sa reflux stupňoval, buď ho má alebo nie. Hlavné však je, že ho viete riešiť a dieťatko pekne priberá. a správne sa vyvíja.
  Zvracanie je treba riešiť, ak by sa opakovalo, pridal sa teplota alebo hnačka, je potrebné navštíviť lekára.
  Hlieny je potrebné zriediť - sterimarom alebo libenarom - a potom skúste odsať, ale nie veľmi často, aby ste zbytočne nedráždili sliznicu a hlienov bude ešte viac.
  Zvýšená poloha je základná liečba refluxu, to robíte veľmi dobre.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: